Spotkanie Tomaszem Raczkiem 3 sierpnia 2016 roku.
Na Spotkanie z “Przyjacielem naszej Biblioteki” – Panem Tomaszem Raczkiem przybyło 50 osób, wielbiciele rozmów z Zacnym Gościem.
Tym razem Pan Tomasz rozpoczął swoją opowieść o spotkaniu z Ikoną Brytyjskiej Telewizji – Spikerem Lesly Mitchell, który wprowadził go w świat kamer i dał pierwsze wskazówki, a jedna z nich brzmiała:
“PATRZEĆ W KAMERĘ JAK W OCZY PRZYJACIELA”,
a inna mówiła:
“KAMERA MA ABSOLUTNY SLUCH NA KLAMSTWO.”
Po roku pobytu w Anglii Pan Tomasz zaczął robić programy o Kinie. Jego współpraca z Niną Terentiew została skwitowana tak:
“Zapomnij Koteczku o tym co robiłeś w Anglii”, ponieważ Polska Telewizja, rządziła się swoimi prawami. Kiedy został zapytany o rozmowy z Zygmuntem Kałużyńskim odpowiedział, “żeby rozmawiać uczciwie o życiu na poziomie Kałużyńskiego – nie mogę udawać – bo to odbiera siłę i szczerość wypowiedzi”.
Szczerość Zygmunta dawała mu wiarygodność, której w prezencie się nie dostaje – to prawda życiowa.
W rozmowach kultowych stara się, aby uczestnik poczuł się dobrze i powiedział wszystko co tylko chce powiedzieć.
Przygotowując się do programu nigdy nie pisze pytań, bo jeśli pytania są ułożone to rozmowa nie będzie ciekawa.
Pan Tomasz twierdzi, ze w rozmowie telewizyjnej nie chodzi o słowa, ale o “błysk w oku” i aby uczestniczyć a nie unikać kontaktu wzrokowego.
Twierdzi, że w rozmowach gorsi są mężczyźni, ponieważ kobiety są bardziej otwarte i łatwiej mówią o uczuciach.
Mówił o swoich rolach w telenowelach, np. w “Labiryncie”, w “Barwach Szczęścia”.
Jeden z uczestników Spotkania zapytał jak Pan Tomasz się zapatruje na nowinki techniczne?
Odpowiedział, ze trzeba się cieszyć rzeczywistością i mieć pozytywny stosunek do nowinek technicznych i oczywiście być na czasie aby z nich w pełni korzystać i tu wiek zupełnie nie gra roli.
Spotkanie z naszym Celebrytą trwało ponad trzy godziny, Pan Tomasz nigdy nie spogląda na zegarek na swoich Spotkaniach. Był to cudownie spędzony czas ze Wspaniałym Człowiekiem – a swoje odczucie co do spotkania Pan Tomasz zawarł w dedykacji dla nas wpisanej do naszej pamiątkowej księdze:
“Dziękuję za spotkanie, tort i rozkosze rozmowy. W Dziwnowskiej Bibliotece czuję się jak w domu.”
Tomasz Raczek.