W dniu 18 października w ramach programu BLISKO KULTURY, BLISKO NAS, BIBLIOTEKA –obyło się Spotkanie Autorskie z Szymonem WRÓBLEM –

– dziennikarzem, współpracował m.in. z krakowskim „Dziennikiem Polskim”, tygodnikiem „Newsweek”,” Lounge Magazynem”, miesięcznikiem „Znak”, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Obecnie można go posłuchać na antenie Radia Bielsko, gdzie prowadzi swój program „Pozycja Wróbla” o literaturze. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych: „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, „Pamiętajcie!”, czy „Jukace. Magiczna historia”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Następnie ukazała się jego bestsellerowa biografia „Ojciec, czyli o Pieronku”, a w 2021 roku książka pt. „Humorem i (u)Śmiechem”. W kwietniu 2024 roku ukazała się jego najnowsza książka pt. „Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają”, która już dwa dni po zapowiedzi wskoczyła na listę bestselerów Empiku w kategorii „Literatura Faktu”, oraz „Reportaż” i utrzymuje się na niej do dzisiaj. Zawsze ciekawy świata, człowiek kultury, fan wszelakiej lokalnej kuchni i smakołyków, dobrej kawy.Co roku w Polsce ginie ponad 10 tyś. osób. Wychodzą z domu, ze szkoły czy pracy,, wyjeżdżają na wakacje i znikają bez śladu – chociaż wydaje się to nieprawdopodobne. Szymon Wróbel podejmuje trud dotarcia do rodzin osób zaginionych i wysłuchania ich przejmujących historii – o bliskich, którzy jakby zapadli się pod ziemię, mnożących się pytaniach bez odpowiedzi oraz nadziei, która nigdy nie gaśnie.O tym rozmawialiśmy na spotkaniu, obejrzeliśmy relacje rodzin kilku osób poszukujących swoich bliskich przedstawionych przez znanych aktorów. Wszystkie łapały za serce i wywoływały u uczestników Spotkania łzy w oczach.Temat bardzo ciekawy – choć straszny i smutny, nikt z uczestników spotkania nie wyobraża sobie być w takiej sytuacji i tej niewyobrażalnej niepewności i strachu o zaginionych bliskich. Wspominaliśmy sytuację pewnej rodziny z kamienia pomorskiego, która szuka swojej córki już koło 20 lat. Uczestnicy naszego spotkania znali dużo więcej takich historii.Szymon Wróbel napisał książkę „ZAWIESZENI. O ZAGINIONYCH I LUDZIACH, KTÓRZY ICH SZUKAJĄ…”Mamy już tę książkę w swojej bibliotece i naszych filiach – serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych do lektury.