‘’ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM.’’
‘’PAN BÓG JUŻ CHCE
ZGASIĆ ŚWIECZKĘ…’’
‘’…A JA MUSZĘ SZYBKO
OSŁONIĆ PŁOMIEŃ.’’
W środę 19 kwietnia2023 roku w 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno -edukacyjną Żonkile.
W tegoroczną edycję włączyła się nasza Biblioteka i zaprosiła słuchaczy dziwnowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Korzystając z materiałów przygotowanych przez Muzeum Historii polskich Żydów POLIN przedstawiliśmy prezentację o getcie warszawskim, przypomnieliśmy postać Ireny Sendlerowej, Marka Edelmana jednego z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.
Akcji od początku towarzyszy hasło ‘’Łączy nas pamięć’’, które podkreśla potrzebę dialogu ponad podziałami, siłę wspólnoty, znaczenie solidarności- niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci .
Na spotkaniu została wyświetlona historia powstania widziana oczami świadka Marka Edelmana „Zdążyć przed Panem Bogiem’’ autorstwa Hanny Krall.
Przedstawiony został film ‘’Muranów -dzielnica Północna’’ oraz książki o tej tematyce. Podczas spotkania uczestnicy na znak pamięci przypięli papierowe żonkile wykonane przez uczniów szkoły podstawowej.
‘’Ich życie, a czasami także śmierć pokazują, do czego my, zwykli ludzie, jesteśmy zdolni w obliczu zła i grozy.’’