22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi, który jest okazją do refleksji nad przyszłością naszej planety i wpływem człowieka na kształt tej przyszłości. Tego dnia Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęło kampanię informacyjną #UWażniNaSuszę. W jej ramach dzielimy się rzetelną wiedzą o tym, czym jest susza i powiązane z nią zmiany klimatyczne, co ją wywołuje i jak można przeciwdziałać temu zjawisku na co dzień. W trakcie kampanii regularnie udostępniamy materiały informacyjne, w tym: animacje, podcasty, eko porady, webinary.
Serdecznie zachęcamy do udostępniania naszych materiałów ze strony https://cwid.uw.edu.pl/susza/ oraz – o ile to możliwe – podzielenia się w mediach społecznościowych informacją o stronie naszej kampanii na Facebooku: https://www.facebook.com/UWazniNaSusze2021.
Susza w Polsce
Susza jest jednym z najpoważniejszych problemów współczesnego świata. Problem ten dotyczy także naszego kraju. Jeszcze 40-70 lat temu to zjawisko nie było w Polsce częste. Począwszy od lat osiemdziesiątych mamy do czynienia ze znaczną intensyfikacją tego zjawiska. Od 2013 roku susza występuje w naszym kraju co roku i nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała ulec poprawie. Wręcz przeciwnie, w przyszłości może zabraknąć wody w Polsce. Jednym z czynników, który ma niebagatelny wpływ na intensyfikację procesów związanych z suszą, jest działalność człowieka i związane z nią nadmierne zużycie zasobów wodnych. Nasze codzienne nawyki również się do tego przyczyniają. Właśnie dlatego tak istotna jest edukacja na temat suszy i realnych zagrożeń, które ze sobą niesie. Ta wiedza powinna stać się elementem edukacji szkolnej.
W przypadku dodatkowych pytań dotyczących projektu pozostajemy do Państwa dyspozycji.
Z serdecznymi pozdrowieniami
—
Jakub Zygmunt
Centrum Współpracy i Dialogu
Uniwersytetu Warszawskiego