BLISKO KULTURY, BLISKO NAS BIBLIOTEKA 5,6,7,8 listopad 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie Zaprasza na WARSZTATY

BLISKO KULTURY, BLISKO NAS BIBLIOTEKA                         5,6,7,8 listopad 2024 Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie Zaprasza na WARSZTATY

WSTĘP WOLNY – dla zorganizowanych 12 osobowych grup – chętnych prosimy o zgłaszanie się pod numerem 913813547

05.11. – Grupa Łukęcin 16.30 – 18.30

06.11. – Grupa Dziwnówek 16.30 – 18.30

07.11. – Grupa Dziwnów 16.30 – 18.30

08.11. – Grupa Międzywodzie 16.30 – 18.30

Zapraszamy młodzież, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów kultury i wszystkich zainteresowanych pracą z młodzieżą.

Prowadzący: ALCHEMIA KOLORU

Młodzież w kulturze, czyli integracja poprzez sztukę. Warsztaty action painting

Zajęcia grupowe sprzyjające nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu więzi skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Action painting to eksperymentalny proces twórczy charakteryzujący się spontanicznym nakładaniem farb, który wykorzystuje energię ciała i ruch.

W teorii:

po prostu malowanie.

W praktyce:

poprzez lanie i chlapanie farbami, rozwijamy nasze kompetencje w zakresie:

– decyzyjności

– samoświadomości

– odpowiedzialności

– akceptacji

– samorealizacji

– analizy przyczynowo – skutkowej

Aktywizacja dzieci i dorosłych , dlaczego warto? J

Konkretne korzyści dla seniorów i aspekt rehabilitacyjny :

• regularna aktywność umysłowa, jaką zapewnia malowanie, może opóźniać rozwój choroby Alzheimera i zapobiegać demencji
  • dodanie życiu barw, sprawia, że dni stają się bardziej interesujące i wartościowe
  • utrzymanie sprawności manualnej i umysłowej pozwala seniorom dłużej funkcjonować samodzielnie i zwiększa ich niezależność

Stymulacja umysłowa:

• wybór, kompozycja kolorów i stosowanie technik malarskich – aktywizują różne obszary pamięci
  • utrzymanie uwagi skupionej na tworzeniu obrazu poprawia zdolność koncentracji i redukuje rozproszenie uwagi
  • każdy obraz to nowe wyzwanie, które wymaga kreatywnego myślenia i podejmowania decyzji

Rozwój zdolności manualnych:

• precyzyjne ruchy pędzlem doskonalą koordynację ręka – oko, co jest szczególnie ważne w zapobieganiu otępieniu
  • czynności lania i chlapania,  pozytywnie wpływają na utrzymanie małej motoryki w dobrej kondycji

Poprawa emocjonalna:

• tworzenie, tymi nieszablonowymi metodami, daje radość i zapewnia elementy zaskoczenia
  • ukończenie obrazu daje poczucie satysfakcji i osiągnięcia, co wpływa pozytywnie na samoocenę

Aspekt społeczny:

• zajęcia grupowe sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i budowaniu więzi
  • wspólne tworzenie sprzyja wzajemnej motywacji i wymianie doświadczeń
  • możliwość korzystania z tych samych aktywności przez dzieci, młodzież, dorosłych i seniorów, pomoże wszystkim poczuć się integralną częścią społeczności
  • malowanie na stołach obrotowych i ekspresyjne chlapanie, może być urozmaiceniem oferty kulturalnej i ciekawą propozycją dla mieszkańców małych miast, którzy często mają ograniczone możliwości spędzania czasu wolnego
  • można zorganizować wystawę prac mieszkańców, co byłoby praktycznym budowaniem lokalnej kultury
  • zajęcia artystyczne mogą pomóc w stworzeniu ciepłej i
  • przyjaznej atmosfery w społeczności lokalnej

Oferujemy dwa ekscytujące sposoby na stworzenie własnego arcydzieła:• spin art (wykonywane na stole obrotowym)• action painting (chlapanie na płótno/ścianę)Spin art, znany również jako malarstwo wirowe lub malarstwo odśrodkowe, to fascynująca technika malarska, która polega na tworzeniu obrazów poprzez wirowanie farby na płótnie lub innym podłożu.• Proces tworzenia spin art jest uspokajający i relaksujący, co może pomóc w obniżeniu poziomu stresu i lęku.• Zachęca do spontanicznej ekspresji, eksperymentowania i jednocześnie wspiera w rozwijaniu kreatywności i wyobraźni.• Obserwując swoje reakcje na efekty twórcze, można dowiedzieć się więcej o sobie, swoich emocjach i sposobach myślenia.• Może być używany jako narzędzie do komunikacji niewerbalnej, co może być szczególnie pomocne dla osób, które mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć słowami.• Tworzenie tą techniką może pomóc w budowaniu poczucia własnej wartości i pewności siebie, ponieważ pozwala na wyrażanie siebie bez oceny i krytyki.Action painting charakteryzuje się spontanicznym nakładaniem farb.Każdy, najdrobniejszy fragment obrazu jest tu jednakowo ważny.• Action painting jest kierowany naszymi uczuciami w danej chwili.• Wykorzystuje energię ciała i ruch, aby stworzyć dynamiczne i ekspresyjne obrazy.• To świetny sposób na przełamanie kreatywnych blokad.• Nie ma dobrych ani złych metod w action painting.• Eksperymentowanie pomaga wyczuć swój własny styl.• Proces twórczy, jest tu ważniejszy od ostatecznego produktu.