Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie i nasze Filie w Dziwnówku i w Międzywodziu biorą udział w MARATONIE PISANIA LISTÓW 2023 – organizowanym przez AMNESTY INTERNATIONAL.

Każdy z Państwa – chętny do napisania listu w Obronie Praw Człowieka może to zrobić w godzinach otwarcia naszych Placówek w terminie od 27 listopada do 10 grudnia 2023 roku.

Maraton Pisania Listów to największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Piszemy listy do decydentów, którzy mają realny wpływ na los naszych bohaterów i bohaterek oraz wysyłamy wyrazy wsparcia dla nich samych i ich bliskich.

ZOBACZ DLA KOGO PISZEMY W TYM ROKU I PODPISZ PETYCJĘ:

BIAŁORUŚ: ZAAPELUJ O UWOLNIENIE POLSKIEGO WIĘŹNIA SUMIENIA

MJANMA: ZAŻĄDAJ SKUTECZNEGO ZADOŚĆUCZYNIENIA OD FIRMY META, WŁAŚCICIELA FACEBOOKA

POLSKA: ZAŻĄDAJ UCHYLENIA WYROKU SKAZUJĄCEGO JUSTYNĘ

BRAZYLIA: SZUKA SPRAWIEDLIWOŚCI DLA SYNA

AUSTRALIA: WALKA O OCALENIE ZIEM PRZODKÓW

USA: POMÓŻ POWSTRZYMAĆ EGZEKUCJĘ ROCKY’EGO MYERSA

KIRGISTAN: ŻĄDAJ WOLNOŚCI DLA RITY

RPA: POWSTRZYMAJ GROŹBY WOBEC THAPELO

TUNEZJA: UWOLNIJ TUNEZYJSKĄ AKTYWISTKĘ CHAIMĘ ISSĘ

ESWATINI: DOMAGAJ SIĘ SPRAWIEDLIWOŚCI DLA THULANIEGO MASEKO

ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE: ŻĄDAJ WOLNOŚCI DLA AHMEDA
Karty bohaterów_bohaterek Maratonu Pisania Listów zawierają treści, które mogą wywoływać trudne emocje. Dostosuj treści do grupy wiekowej, która będzie brać udział w wydarzeniu. Upewnij się również, że przygotowane materiały są zrozumiałe i osoby mają wszystkie informacje potrzebne do zaangażowania się w działanie. Pamiętaj o tym, że wybór, w sprawie których bohaterek_bohaterów będziecie pisać, należy do Ciebie!

Na miejscu można skorzystać z gotowych wzorow lub napisać własny list.

Podczas Maratonu Pisania Listów piszemy listy na rzecz osób, których prawa człowieka zostały złamane: zostały niesłusznie skazane, doświadczyły tortur, pozbawiono je kontaktu z rodziną, zostały uwięzione tylko dlatego, że działały w słusznej sprawie.

Maraton odbywa się w tym samym czasie na całym świecie i to jest jego największa moc: miliony ludzi wysyła wiadomości w sprawach kilku konkretnych osób. Tak dużej, międzynarodowej akcji nie da się łatwo zignorować – i dlatego działa!

Co roku piszemy na rzecz około 10 osób. Historie bohaterów i bohaterek tegorocznego Maratonu znajdziesz na stronie głównej.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym międzynarodowym przesięwzięciu na RZECZ PRAW CZŁOWIEKA.