Spotkanie autorskie z Przemysławem Kowalewskim 21 listopada 2023 we wtorek o godz. 17.00 w MBP w Dziwnowie.

Przemysław Kowalewski  – szczecinianin, autor, wielki miłośnik powojennej historii Szczecina.

Dziennikarz, samorządowiec, pasjonat historii swojego rodzinnego miasta.

Absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i stypendysta University of Exeter w Wielkiej Brytanii. Współpracował z “Kurierem Szczecińskim”.

Pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika “Nowy Kurier”. Prowadził własną działalność gospodarczą. Wydawał portal informacyjny “Rega24.pl”.

Angażował się w sprawy publiczne. Sprawował funkcję wiceburmistrza Gryfic.

Był obserwatorem OBWE podczas wyborów do rosyjskiej Dumy w 2011 roku. Współredagował książkę “Europa jutra. Stany Zjednoczone Europy czy Europa Ojczyzn” wydanej w 2022 przez Fundację Europejską. Obecnie pisze do “Monitora Szczecińskiego”.

Wolne chwile dzieli pomiędzy rower, rolki, bieganie a przegadane wieczory z przyjaciółmi przy pełnym kuflu bosmana z grungem w tle.

Pierwsza powieść pt. „Kozioł” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem czytelników. Jeszcze większym powodzeniem cieszyła się jego kolejna powieść pt. „Szóstka”, która jest kontynuacją losów Ugne Galanta i zespołu śledczych. W październiku 2023 nagrodzony BETONEM 2023 w kategorii SZCZECIŃSKI TWÓRCA POPKULTURY.

W swoich dwóch książkach autor sięgnął do prawdziwych wydarzeń związanych z historią miasta.

Rok 1957. Do szczecińskich szpitali zgłaszają się chorzy cierpiący na nieznaną chorobę. Infekcja błyskawicznie niszczy ich organizmy, doprowadzając do zgonu. W Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej zostaje powołany specjalny zespół do zbadania tej sprawy. Na jego czele staje porucznik Ugne Galant. Milicjanci muszą wrócić do nierozwiązanych śledztw sprzed kilku lat. W tym do tego, o którym oficjalnie się nie mówi – morderstwa, które miało miejsce we wrześniu 1952 w domu przy ulicy Wilsona 7 na Niebuszewie. Śledczy ścigają się nie tylko z czasem, ale z własnymi słabościami. Każda godzina śledztwa przybliża ich do odkrycia mroczniej prawdy o pionierach, którzy przybyli do Szczecina, by zbudować nowy, lepszy świat.

Grudzień 1967 roku. Szczecinem wstrząsa potężna katastrofa tramwajowa. Pod kołami popularnej szóstki ginie kilkanaście osób, a kilkaset trafia do lokalnych szpitali. Dzień po wydarzeniu w mediach pojawia się informacja, wskazująca na trop, że nie był to zwykły wypadek.

Cenzura blokuje przekaz. Minister spraw wewnętrznych powołuje tajną grupę, która ma zbadać kulisy wypadku. Zespół tworzą śledczy, którzy dziesięć lat wcześniej przyczynili się do rozwiązania sprawy sekty ze Wzgórza Kupały. Ugne Galant z grupą śledczych poszukuje osób ratujących pasażerów po wypadku, którzy byli świadkami niecodziennych zdarzeń podczas akcji ratunkowej. O krok przed nimi są ludzie, którzy zrobią wszystko, by prawda nie ujrzała światła dziennego.

Czy zbrodnia ku chwale Boga lub idei może zostać usprawiedliwiona?

Serdecznie Zapraszamy na Spotkanie z Przemysławem Kowalewskim w bibliotece w Dziwnowie J .