12 maja 2023 w TYGODNIU BIBLIOTEK spotkaliśmy się po raz kolejny z Sylwią TROJANOWSKĄ.

Przybyliśmy liczną drużyną wielbicieli naszej pięknej Autorki by porozmawiać o znanych i lubianych lekturach jej autorstwa. Wysłuchaliśmy  relacji z podróży do Fordonu w tegorocznym Tygodniu bibliotek.

My wielbiciele twórczości pani Sylwii wiemy, że w tym mieście umiejscowiona jest powieść „Łabędź” i jej kontynuacja ostatnio wydana „Żona nazisty”.

Zamieszczam państwu fragment „Łabędzia” z 10.02.2022:

Autorka była zachwycona spotkaniem w Bydgoskim Fordonie i przygotowanym spacerem trasą Anny Łabędź po mieście przygotowaną przez organizatorów Spotkania. Przybyło tylu jej Fanów, ze niestety sala nie była w stanie ich pomieścić.

Mam tu dla państwa gratkę, film ze Spotkania z Sylwią online:

Z 29.07.2020

oraz z 22.09.2018 (Pan od książek)

Sylwia Trojanowska wciąż jest zafascynowana Dziwnowem i jednym z domów mieszczącym się przy ul. Parkowej  6 i już jesteśmy prawie pewni, ze jedna z powieści odbędzie się w Dziwnowie. Dom przy Parkowej jest owiany niejedna tajemnicą dla naszej kochanej Sylwii i w jej serduszku już tworzy się jego historia do ujawnienia….

Rozmawialiśmy o zabranym przez sztorm ponad 110 lat temu Kurhausie –

Kurhaus Ost-Dievenow był wybudowanym w 1890 roku jednym z najładniejszych i największych domów zdrojowych nad Bałtykiem. Jednorazowo mógł przyjąć 240 kuracjuszy, do dyspozycji których było 140 pokoi, sala restauracyjna, kawiarnia, biblioteka, a także dwa muzyczne salony. Całość uzupełniał otaczający budynek ogród, zaś od strony morza tzw. hala brzegowa, z której można było wyjść bezpośrednio na plażę. Kurhaus został poważnie uszkodzony w wyniku sztormu 30.12.1913 roku. W następstwie tych uszkodzeń, podjęto decyzję o rozbiórce całego budynku, która zakończyła się 5 lat później.

Dzisiaj, w miejscu gdzie znajdował się główny hol Dom Zdrojowego, stoi przypominający o tym postument właśnie przy ulicy parkowej obok wspomnianego tajemniczego domu.

Model tego obiektu (autorstwa Tomasza Mazurka) można od lipca 2022 roku podziwiać w znajdującym się w Dziwnowie (przy ulicy Marynarki Wojennej 15), Parku Miniatur i Kolejek.

Dziwnów ma wiele ciekawych, fantastycznych miejsc i zjawisk jak : niszczące budynki i ich otoczenie sztormy, rykowisko jeleni owiane mgłą niosące niesamowite odgłosy po Dziwnej – to wszystko woła do naszej autorki i prosi o powieść z Dziwnowem w tle.

O Dziwnowie już nie pierwszy raz długo rozmawialiśmy, pokazywaliśmy na ten temat skarby w naszych zbiorach. Autorka zapisała się do naszej biblioteki i wypożyczyła kilka perełek jak:

„Dziwnów w starych widokówkach” Mirka Zdrodowskiego

„Szpital Grecki” i „Tajna operacja” Mariana Klasika

„Pomorze Zachodnie” Jerzego Patana.

No teraz to się już na pewno coś fantastycznego urodzi.

Akurat w dniu naszego Spotkania odbyła się premiera najnowszej powieści autorstwa Sylwii Trojanowskiej „Facetom wstęp wzbroniony” – coś zupełnie innego niż dotychczas pisała.

Poznaliśmy fragmencik nowej powieści napisanej wraz Malwiną Kozłowską– no i wow coś kapitalnego, wesołego, dowcipnego – no super!!!

Już czekamy aż pojawi się w księgarniach cos co dla facetów jest wzbronione.

Czas upłynął nam za szybko przy pysznych ciastach Iwony i Marty, w doskonałej atmosferze i teraz będziemy oczekiwać pełni nadziei na „nasza powieść” i na ostatnią wydaną.

Dziękujemy za cudowne spotkanie pełne wrażeń.