AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA ŻONKILE 2023 POD PATRONATEM -POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH. 19.04.1943 POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM ‘’ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ’’.

AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA ŻONKILE 2023 POD  PATRONATEM -POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH.         19.04.1943 POWSTANIE W GETCIE  	WARSZAWSKIM 	‘’ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ’’.

Dnia 19.04.2023 w 80-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w getcie nasza biblioteka wzięła  udział w akcji ŻONKILE . Akcję ŻONKILE  wspierają Aleksandra Żebrowska, Wanda Traczyk-Stawska, Bartosz Gelner, Ralph Kamiński oraz wolontariusze.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci, a  pierwszym człowiekiem, który złożył żółte kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta był Marek Edelman ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Z tej okazji zaprosiliśmy do udziału ósme klasy szkoły podstawowej . ‘’ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ’’ to hasło, które towarzyszy od początku akcji oraz podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Klasy ósme zostały wprowadzone w klimat II wojny światowej, kulturę żydowską i życie Żydów w getcie. Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19.kwietnia  1943 roku  i trwało 27 dni. W jego wyniku tysiące ludzi poniosło śmierć. Symbolicznym i propagandowym zakończeniem oporu stało się wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi.

Po upadku  powstania naziści zniszczyli prawie całkowicie getto, a mieszkańców wywieźli do obozów pracy -do Majdanka, Poniatowej i Trawnik. Większość ludzi w krótkim czasie została wymordowana przez SS „Muranów-dzielnica północna’’,  to film nagrany przez nastolatkę żydowskiego pochodzenia, który przedstawił  młodzieży życie narodu żydowskiego w czasach wojny, powstania w getcie oraz w dzisiejszych czasach.

Uczestnicy zapoznali się z książkami, reportażami i filmami o tej tematyce. Wszyscy jednogłośnie przyznali ,że najważniejszy jest pokój na świecie i tolerancja oraz zachowanie pamięci o przeszłości. Wspólnym symbolem pamięci  jest żółty żonkil, a nasze grupowe zdjęcie tego dowodem.