AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA ŻONKILE 2023 POD PATRONATEM -POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH. 19.04.1943 POWSTANIE W GETCIE WARSZAWSKIM ‘’ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ’’.

AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA ŻONKILE 2023 POD  PATRONATEM -POLIN MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH.         19.04.1943 POWSTANIE W GETCIE  	WARSZAWSKIM 	‘’ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ’’.

‘’ZDĄŻYĆ PRZED PANEM BOGIEM.’’

‘’PAN BÓG JUŻ CHCE

ZGASIĆ ŚWIECZKĘ…’’

‘’…A JA MUSZĘ SZYBKO

OSŁONIĆ PŁOMIEŃ.’’

W środę 19 kwietnia2023 roku w 80 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, największego zrywu zbrojnego Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję  społeczno  -edukacyjną Żonkile.

W tegoroczną edycję włączyła się nasza Biblioteka  i zaprosiła słuchaczy dziwnowskiego  Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Korzystając z materiałów przygotowanych przez Muzeum Historii polskich Żydów POLIN  przedstawiliśmy prezentację o getcie warszawskim, przypomnieliśmy postać Ireny Sendlerowej,  Marka Edelmana  jednego z założycieli Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom.

Akcji od początku towarzyszy hasło ‘’Łączy nas pamięć’’, które podkreśla potrzebę dialogu ponad podziałami, siłę wspólnoty, znaczenie solidarności- niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci .

Na spotkaniu została wyświetlona historia  powstania widziana oczami świadka Marka Edelmana „Zdążyć przed Panem Bogiem’’ autorstwa Hanny Krall.

Przedstawiony  został film ‘’Muranów -dzielnica Północna’’ oraz książki o tej tematyce. Podczas spotkania  uczestnicy na znak pamięci przypięli papierowe żonkile wykonane przez uczniów szkoły podstawowej.

‘’Ich życie, a czasami także śmierć pokazują, do czego my, zwykli ludzie, jesteśmy zdolni w obliczu zła i grozy.’’