Skrzaty i Andrzejki w bibliotece 29.11.2022.

Oj to był wesoły Andrzejkowy  wieczór, pełen wróżb, zabawy i magii z naszymi  skrzatami. Wieczór rozpoczął się wierszem Doroty  Gellner „ Wieczór andrzejkowy”:

„Świeca marszczy złoty nos.

Z każdej strony kapie wosk.

Cienie tłoczą się co krok,

Już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam-

Pewnie przyszły wróżyć nam.

Już się pchają na firanki

Cienie- czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach:

Czarny zamek , czarna brama.

I już skrzypią na tapecie

Czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed brama staje ,

Czarna różę nam podaje .

Kto ją weźmie ?

Ja czy ty?

Komu z nas się spełnią sny?.”

Następnie wszyscy przystąpili do lania, wcześniej przygotowanego przez panie wosku – przez klucz. Było przy tej czynności  sporo skupienia i zabawy. Każdy z uczestników wróżby, trzymał delikatnie swój odlew woskowy na talerzyku, aby zobaczyć w ciemności, co sobie wywróżył.

A były to dinozaury, syrenki, pani z pieskim i wiele innych postaci.

Kolejna zabawa był „Andrzejkowy wyścig butów” – który przebiegał z Wypożyczalni dla Dorosłych do drzwi wyjściowych, trwało dość chwilę czasu, a musimy zdradzić, że pierwszy but doprowadziła do drzwi Sara i była z tego bardzo zadowolona.

W przerwie dzieci częstowały się słodyczami przyniesionymi przez rodziców.

Zabawa toczyła się dalej – teraz był kolej na „Rzut szczęścia” – to zabawa polegająca na rzucaniu woreczkami do kręgu, kto trafi czeka go szczęście.

Przyszła kolej na „Wielkie serce” z  wypisanymi imionami dziewcząt i chłopców ta gra miała wielkie powodzenie, ponieważ trzeba było trafić szpilką w imię wypisane na sercu – trafienie wskazywało przyszłego wybranka lub wybrankę. Były tam imiona:  Marek,  Szymon, Mikołaj i Zuzanna i inne, a każdej zabawie towarzyszył wesoły nastrój.

Ostatnią zabawą były „ Magiczne przepowiednie”. W torbie schowane są karteczki z wróżbami, dzieci po kolei losowały i odczytywały wróżbę.

Droga do wróżby nie była łatwa. Do przygotowanych wróżb dzieci musiały dostać się, po wzburzonym morzu stąpając po kartkach czyli skałach. Po wykonaniu kroku trzeba było podnieść kartkę z tyłu  i położyć przed sobą, aby wykonać następny krok, dziecko które nie trafi na kartkę wpada do morza i cofa się na koniec kolejki rozpoczynając swoja trasę od nowa.

Nie mogło zabraknąć zabawa w tunelu, która wywoływała salwy śmiechu i radości z samego czołgania się w tunelu.

Oczywiście spotkanie zakończyliśmy zabawą w „gorące krzesła” i pięknym tańcem naszych nastolatek.

Na następne zajęcia przynosimy różne materiały, z których zrobimy  Mikołaja- ponieważ spotkamy się właśnie 6 Grudnia. Przychodzimy w czerwonych czapkach z okrzykiem: Hoł, hoł, hoł……