Zajęcia rozpoczęłyśmy piosenką o teatrze . W miłej atmosferze poznawaliśmy się co to jest teatr i jak powstał – dowiedzieliśmy się , że pierwszy teatr powstał 2500 lat temu w Starożytnej Grecji, kto występuje w teatrach – i tu znowu ciekawostka w pierwszych teatrach wszystkie role odgrywali mężczyźni, zarówno męskie jak i damskie.
Dowiedzieliśmy się, że najstarszy polski teatr nazywał się Komedialnia i powstał w1748r. w Białystoku, niestety nie przetrwał do dziś, natomiast Teatr Narodowy w Warszawie jest jednym z najstarszych teatrów, który przetrwał do dzisiejszych czasów.
Dowiedzieliśmy się jakie są rodzaje teatrów:
– dla dzieci i dla dorosłych, gdzie swoje role odgrywają aktorzy,
– kukiełkowy w którym odgrywają role: pacynki – ubierane na rękę jak rękawiczka, marionetki -lalki sterowane na linkach lub drutach umocowanych na krzyżakach, kukiełki – mocowane na patyczku lub pręciku, jawajki – kukiełki sterowane od dołu na drutach lub prętach.
– teatr cieni – gdzie aktorzy podświetleni światłem w specjalny sposób występują za tłem,
– teatr na wodzie – pierwszy wymyślili starożytni Rzymianie, którzy w Koloseum zalanym wodą odgrywali zwycięskie walki swoich łodzi, często też odgrywali historie znane ze słyszenia i zapisane przez historyków lub powtarzane przez wieki legendy o zwycięstwach i porażkach,
– teatr w formie opery i operetki,
– teatr baletowy.
Już wiemy o tym jak należy się zachowywać w teatrze na spektaklu, powinniśmy zachowywać się cicho, nie wolno jeść ani używać telefonu – te powinny być wyciszone.
Do teatru ubieramy się elegancko, wieczorowo.
Dowiedzieliśmy się, ze w teatrach fotele i kurtyny są zawsze w kolorze czerwonym – a dlaczego? Bo kolor czerwony oprócz tego, ze jest kolorem przypisywanym arystokracji, po wygaśnięciu świateł ginie w mroku i nie rozprasza widzów ani aktorów.
Odbyły się ćwiczenia aktorskie dla dzieci:
-ćwiczenia mimiczne,
– dykcji – czyli „łamanie języka’’ przez powtarzanie tekstu: Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Następnie Tygryski wysłuchały teatrzyku japońskiego kamishibai spektakl pt. ”Bajka o Wiśle”.
Pożegnałyśmy ‘’Tygryski’’ wierszem Bożeny Piergi ‘’Kiedy w Sali gasną światła…’’
‘’Gdy kurtyna się podniesie,
Nawet szepty schowaj w kieszeń.
Po spektaklu bez oporów
oceń, proszę, grę aktorów.
Na ekranie znane twarze?
Daruj sobie komentarze.
Z rezolutnym kumplem Józiem
Kilka zdań zamienisz później .’’
Dzieci przyszły na zajęcia dobrze przygotowane i czynnie uczestniczyły w nich, odpowiadając na zadane pytania poprzedzające przekazywane im wiadomości. Oczywiście nie wiedziały wszystkiego co przygotowały panie Bibliotekarki więc słuchały z dużą uwaga i zainteresowaniem.