ZAPRASZAMY NA Warsztaty twórcze w ramach projektu Sztuka natury, natura sztuki vol. 2 dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie Prowadzenie dr Piotr Florianowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Poniedziałek 17 października 2022 godz.: 8:30 do 10:00

ZAPRASZAMY NA Warsztaty twórcze w ramach projektu  Sztuka natury, natura sztuki vol. 2  dofinasowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie Prowadzenie dr Piotr Florianowicz z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Poniedziałek 17 października 2022 godz.: 8:30 do 10:00

O projekcie:

Sztuka natury, natura sztuki vol.2 to projekt edukacyjny, blok intermedialnych warsztatów aktywizujących twórczo dzieci, młodzież oraz studentów. W roku 2022 nasz projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem naszymi warsztatami będą one kontynuwane do połowy listopada 2022 roku. Organizatorem głównym projektu jest mieszcząca się w Toruniu Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici. O PROJEKCIE W projekcie podstawową rolę odgrywa natura, sztuka współczesna i dawna, związane z nimi zagadnienia oraz artyści. Człowiek jest gatunkiem na Ziemi, który chciałby zapanować nad naturą. Stając się panującym drapieżcą rozpycha się swoją siłą. Na szczęście obecnie coraz więcej ludzi dostrzega problemy, jakie sami stwarzamy przyrodzie. Dzięki temu dochodzimy do refleksji mówiącej o tym, iż istnienie człowieka jest ściśle uzależnione od stanu środowiska. Współcześni artyści – podobnie jak i dawni – są wrażliwi na piękno natury. W swych działaniach twórczych inspirują się przyrodą, odnoszą się do niej, komentują ją i często bronią. Współczesna edukacja plastyczna wymaga od edukatorów-nauczycieli obserwacji świata, tego, co w nim się dzieje i reagowania na te zjawiska w twórczy sposób. Dlatego też, w naszym projekcie celowo zwracamy uwagę dzieci i młodzieży na piękno natury, ale też pragniemy pokazać zagrożenia związane z jej degradacją. Uczniowie dowiedzą się, że ekologia to m.in. troska o stan środowiska naturalnego i działania na rzecz ochrony przyrody. Jednocześnie nie będziemy unikać poruszania tematów trudnych, takich jak apokaliptyczne wizje przyszłości, w której natura może zostać przez nas zniszczona. Chcemy, by dla uczestników zajęć natura oraz dawni i współcześni artyści poruszający jej temat, stały się inspirującym materiałem do rozważań twórczych. Zjawiska zachodzące w świecie fauny i flory staną się narzędziem do wykonania oryginalnych prac intermedialnych. Fundamentem każdych zajęć staną się wybrane kierunki i tendencje sztuki współczesnej i dawnej.
Autor projektu Piotr Florianowicz
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych