Dnia 04.10.2022 roku odbyło się pierwsze powakacyjne „Spotkanie Skrzatowe”. Choć na pierwszy raz było zbyt dużo,to zabawa była przednia. Tematem naszego spotkania była woda i eksperymenty z nią związane.

Dnia 04.10.2022 roku odbyło się pierwsze powakacyjne „Spotkanie Skrzatowe”. Choć na pierwszy raz było zbyt dużo,to zabawa była przednia. Tematem  naszego spotkania  była woda i eksperymenty z nią związane.

Na początek rozmawialiśmy o niej, dlaczego jest tak potrzebna ludziom, czy życie bez wody było by możliwe i jak dbać o to, żeby jej nie marnować .     Następnie opisaliśmy wspólnie właściwości wody: jej zapach, smak, kolor.   Sprawdziliśmy, które przedmioty pływają bądź toną i dyskutowaliśmy, co jest tego przyczyn.

Dzieci dobrze wiedziały, że powodem tej sytuacji jest ciężar przedmiotów. Zagadką było, dlaczego statek, chociaż ciężki, pływa i nie tonie. I to również nie było trudne dla naszych małych gości – dobrze wiedziały, że odpowiada za to powietrze w statku.

Kolejną zabawą był eksperyment „tańczący olej”. Użyliśmy do niego wody, oleju, kakao oraz soli.  Na wodę wlaliśmy olej, potem wsypaliśmy kakao i posypaliśmy solą. Efekt imponujący-Olej zaczął „tańczyć” zamieniając się w kropelki pływające w dół i w górę.

Gdy już nabawiliśmy i nacieszyliśmy się tym doświadczeniem zrobiliśmy następne.

Do miski z wodą wlaliśmy olej a na niego wlaliśmy płyn do mycia naczyń.

Olej zaczął uciekać! Zabawa trwała w najlepsze również podczas robienia roztworu solnego w ciepłej i zimnej wodzie. Doszliśmy do wniosku, że ciepła woda jest lepsza do rozpuszczania w niej różnych substancji.

Na koniec poznaliśmy zasadę powstawania deszczu i skropiliśmy gorącą wodę na talerzyku.

Niestety czas naszego spotkania dobiegł końca i musieliśmy zakończyć naszą zabawę i umówić się na następne ”Spotkanie Skrzatowe”, które odbędzie się  11.10 2022 roku o godz.16.00.

Zajęcia w kolejny wtorek będą o tematyce plastycznej – będziemy robić laurki dla Nauczycieli tych z przedszkola i szkoły – 14 października jest ich świeto.

Serdecznie zapraszamy wszystkie Skrzaty na nasze wtorkowe spotkania .