Dzieci ze Szczecina na Zielonej Szkole w Międzywodziu :) .

Dzieci ze Szczecina na Zielonej Szkole w   Międzywodziu  :) .

W dniach od 19.09 do 24.09 w Międzywodziu przebywała grupa uczniów klas od I do VIII ze Szkoły Podstawowej ze Szczecina. Już przed swoim przyjazdem Panie Nauczycielki skontaktowały się z Dyrektorem MBP w Dziwnowie z prośbą o zorganizowanie zajęć dla dzieci w tym czasie. Podzieliliśmy wspólnie całą grupę na  trzy mniejsze, klasy I-III, IV-VI i VII i VIII i jak mamy nadzieję zorganizowałyśmy bardzo ciekawe zajęcia dla naszych gości ze Szczecina.

Dnia 21 sierpnia 2022 odbyła się w naszej Filii w Międzywodziu, lekcja biblioteczna dla dzieci klas I do III ze Szkoły Podstawowej Słoneczne w Szczecinie –  „O wodzie”. Na powitanie Pani Iwona przeczytała wyliczankę D. Wawiłow pt.: „Dziwny pies”:

„ Jeden, dwa, jeden dwa,

Pewna pani miała psa,

Trzy i cztery, trzy i cztery,

Pies ten dziwne miał maniery.

Pięć i sześć, pięć i sześć ,

Pies ten lodów nie chciał jeść.

Siedem, osiem, siedem, osiem,

wciąż o kości tylko prosił.

Dziewięć, dziesięć, dziewięć, dziesięć,

Kto te kości mu przyniesie?

Ja czy Ty?

Licz od nowa : raz, dwa, trzy…”

Pani Iwona zaproponowała dzieciom, że na dzisiejszych zajęciach zabawią się w naukowców i badaczy. Następnie wyjaśniła dzieciom, kim jest naukowiec, a kim badacz.

Rozmowa potoczyła się w kierunku znaczenia wody w życiu człowieka . Dzieci na różne zadawane pytania znały odpowiedzi, ale też sporo nowych wiadomości się dowiedziały, poprzez aktywną dyskusję.

– Czy wody na ziemi jest dużo czy mało?

– Czy woda jest potrzebna człowiekowi dożycia?

– Czy mogłoby istnieć życie na Ziemi bez wody?

– Czy woda może nam zagrać?

– Jak możemy dbać o wodę?

Zabawa badawcza „Poznajemy właściwości wody” polegała obserwacji miski wypełnionej wodę, gdzie dzieci dotykają i wąchają wodę, próbując odpowiedzieć na pytania:

– jaki kolor ma woda? ( bezbarwna, przezroczysta)

– czy woda ma zapach? ( nie ma zapachu)

– czy woda ma smak? ( bez smaku)

Pani Iwona wlała wodę do naczyń o różnych kształtach i dzieci próbowały odpowiedzieć na pytanie : jaki kształt ma woda, jeśli wleje się ją do naczynia (woda nie ma kształtu, przybiera kształt naczynia w którym się znajduje).

Aby troszkę się poruszać zabawiliśmy się  w naśladowanie pływania, opryskiwanie się wodą, picie wody, podlewanie kwiatków i skakaliśmy jak żabki.

Kolejna zabawa – „Co pływa, a co tonie”, to zabawa badawcza polegająca na wkładaniu do wody przedmiotów i obserwowaniu, co się stanie kiedy wrzucimy dany przedmiot do wody. Dzieci zaobserwowały, że przedmioty lekkie pływają, a ciężkie toną.

Po zgromadzeniu tylu wiadomości przeszliśmy  do poważnych już doświadczeń. Panie nauczycielki Ula, Edyta i Kinga podzieliły grupę na zespoły , które miały wykonać różne doświadczenia, posługując  się instrukcją  i przygotowanymi przez panie bibliotekarki produktami i przedmiotami.

Jednym z doświadczeń było TORNADO W BUTELCE, które polegało na połączeniu dwóch butelek, gdzie w jednej znajdowała się woda i przy wprawieniu butelki w ruch obrotowy, powstawało efektowne tornado.

Inne doświadczenie to BARWNA MOZAIKA  gdzie potrzebne było mleko, barwniki, płyn do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk, robimy w nim plamki z barwników, patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i wtedy kolorowe plamki uciekają od patyczka tworząc kręgi na mleku..

Efektownym eksperymentem był KOLOROWY  WULKAN WODNY, gdzie końcowym efektem jest kolorowy płyn ze szklanek, który ucieka pod wpływem reakcji i przypomina kolorową lawę wydobywającą się z wulkanu.

TAŃCZĄCY OLEJ  to eksperyment, polegający na użyciu wody, oleju i kakao oraz soli. Gdy do mieszanki oleju, wody i kakao – dodamy sól, kropelki oleju zaczną opadać na dno ! Będą przy tym niejako „wędrować” i „tańczyć”. Efekty są imponujące.

Panie wychowawczynie pokazały doświadczenie ze szklankami, w których były kolorowe barwniki, a włożone paski papierowych ręczników przenosiły kolor wody ze szklanki do szklanki – a nośnikiem przenoszonych kolorów ze szklanki do szklanki były paski papieru..

Panie wyjaśniły zachodzące tu zjawisko APHEZJI polegające na przyklejaniu się cząsteczek do małych powierzchni i zjawisko KAPILARNOŚCI polegające na wspinaniu się kropelek od dołu do góry.

Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania  Jakuba Tylmana pt.: „Gustaw na lodzie” mówiące o globalnym ociepleniu. Na zakończenie spotkania Pani Iwona i Pani Agnieszka przeczytały zasady, których powinny przestrzegać i dzieci i dorośli.

Drogie dzieci , miłe panie oszczędzajcie wodę w kranie

Czysta  woda  zdrowia doda

Gdy będzie wody brak, życie straci smak

Pamiętaj  człowieku młody nie wolno marnować wody !!!

W podziękowaniu za aktywność dzieci na lekcji bibliotecznej, wykonane eksperymenty i duża wiedzę dzieci i panie otrzymały dyplom JESTEM PRZYJACIELEM WODY.

Dziękujemy paniom ULI, Kindze i Edycie za cudowne spotkanie, za aktywność i zagazowanie dzieci i naszą przyjemność z prowadzenia lekcji z takimi uważnymi uczniami.