13 maja w piątek w ramach Tygodnia Bibliotek nasza biblioteka powiększyła swoje grono o 28 czytelników działu dziecięcego – odbyło się oficjalne Pasowanie na Czytelnika dzieci z najstarszej grupy Przedszkola „Promyk Słońca”, które już od września będą pierwszoklasistami .

Pasowanie na czytelnika dzieci z grupy przedszkolnej „Tygryski”_w dniu  13 Maja 2022 roku, miało bardzo podniosły i pełen powagi charakter.

Dzieci ubrane na galowo wraz z Paniami zostały przywitane przez dyrektora biblioteki Panią Alinę Cygal Sobhi, starszego bibliotekarza Iwonę Bzdyra i bibliotekarza Małgorzatę Samsonowicz.

Dzieci wiedziały , że przyszły do biblioteki, aby zostać pełnoprawnymi czytelnikami. Wysłuchały bardzo uważnie piosenki: „Uśmiech dziecka- Twoja Biblioteka” i na podstawie tekstu dzieci dowiedziały się, że książka to przyjaciel człowieka.

Pani Iwona zwróciła uwagę na to, że książki trzeba szanować  i dlatego należy przestrzegać ważnych zasad o które dopomina się książka:

1. Myj ręce przed czytaniem
  2. Nie zaginaj rogów – używaj zakładek
  3. Nie śliń kartek podczas ich przewracania
  4. Nie zwijaj książki w rulon
  5. Nie pisz i nie rysuj w książce
  6. Nie czytaj leżąc
  7. Przy czytaniu zachowaj właściwą postawę

Nasi przyszli Czytelnicy musieli odpowiedzieć na kilka pytań, abyśmy się mogli przekonać czy potrafią rozpoznać bohaterów znanych bajek i baśni.

…” Smaczna chatka w lesie stała

Zagubionych zapraszała.

O Babie Jadze nie wiedzieli

I domek z piernika jeść chcieli.

W jakiej bajce trzy życzenia

Dolę ludzi miały zmienić?

Jest tam rybak , stara chatka,

Wiesz już o czym ta zagadka?…”

…”Żyła sobie raz samotna kobieta . Nie miała dzieci , a bardzo chciała mieć córeczkę. Pewnego dnia samotność dokuczyła jej tak mocno, że postanowiła udać się po pomoc do czarownicy. Ta dała jej zaczarowane ziarenko . Kiedy kobieta zasadziła je w doniczce, wyrósł z niego duży kwiat. Gdy rozchylił płatki  kobieta ujrzała w jego wnętrzu maleńką dziewczynkę . Miała cal wzrostu , więc dostała na imię …”

Na te i inne zagadki dzieci znały odpowiedzi bowiem Pani w przedszkolu, rodzice, dziadkowie im czytają to też dlatego bohaterowie książek są dobrze znani.

Tygryski zainteresowaniem wysłuchały wiersza Marty Wysockiej- Jóźwiak pt.: ”Biblioteka” , z wielką chęcią wzięły udział w ruchowej interpretacji wiersza „Książeczka” K. Pac- Gajewskiej:

„W książeczce płynie rzeczka(ruch fal)

W książeczce szumi las (naśladowanie kołyszących się drzew)

W prześlicznych tych książeczkach

Tysiące przygód masz(  naśladowanie oglądania książek)

Książeczka Cię powiedzie( marsz)

Na strome szczyty skał( składanie rąk nad głową)

Z niej można się dowiedzieć ,

Gdzie niedźwiedź zimą spał(ułożenie głowy do snu)

Jak świerszczy grał na skrzypcach (naśladowanie gry na skrzypcach)

Jak  morzem płynął śledź (wysunięcie rąk do przodu)

I co robiła Wikcia ( wzruszenie ramionami)

By same piątki mieć ( pokazanie całej dłoni)

Lecz chroń i szanuj książki ( grożenie palcem)

I kartek nie drzyj też,

Wpierw dobrze umyj rączki ( naśladowanie mycia  rąk)

A potem książki bierz( ruch rozkładania książki).”

Po testach, pytaniach, zabawach – nadszedł moment pasowania.

Prosiłyśmy  wszystkich o powstanie i złożenie uroczystego przyrzeczenia.

Dzieci podniosły w górę dwa palce i powtórzyły słowa przysięgi:

My przedszkolaki starszaki

Uroczyście przyrzekamy

Ze będziemy kochać książki

Krzywdy zrobić im nie damy

I wskazówek i rad książek

Będziemy słuchać z uwagą

Obowiązki czytelnika

Traktować z wielką powagą

Przyrzekamy !!!

Po akcie przyrzeczenia, którego dokonano wielki gęsim piórem, każde pasowane na czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dziwnowie dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom oraz książeczkę.

Wspólne zdjęcie było miłym akcentem tej uroczystości.

Wszyscy bardzo się cieszymy, że po dwóch latach wróciliśmy do tej wspanialej ceremonii.