„Jesteśmy Europejczykami” – to był temat przewodni spotkania z Gumisiami z przedszkola ‘Promyk Słońca”, które odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Elżbiety Zakrzewskiej w Dziwnowie w dniu 09.05.2022 r.

9 Maja  Dzień Europy.

Dzień 9 Maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony  w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana. Według uchwały Parlamentu Europejskiego, dzień 9 Maja jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach UE.

W tym dniu do naszej biblioteki przybyły dzieci wraz z Paniami z grupy „Gumisie”, aby dowiedzieć się co to znaczy, że jestem Europejczykiem. Pani Iwona powitała  dzieci z flagą Unii Europejskiej w ręku słowami wierszyka:

„Europa Was wita – pomachajcie rękami.

Jesteście przecież wszyscy małymi Europejczykami”.

Spotkanie rozpoczęło się nawiązaniem do kraju z którego pochodzimy – jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce, w Dziwnowie. Zaprezentowano nasze symbole narodowe : flaga, godło, hymn. Wyjaśniono dzieciom  – co to jest Europa – dowiedziały się, że świat podzielony jest na  kontynenty  i nasz kraj znajduje się właśnie na kontynencie o nazwie  Europa.

Wyjaśnienie nazwy Unia Europejska -w Europie znajduje się , wiele państw – które postanowiły ze sobą współpracować i pomagać sobie w różnych sytuacjach: gospodarczych, kulturalnych, naukowych, medycznych i innych.  Aby było to możliwe, łatwe i jednakowe dla wszystkich stworzono Unie Europejską. Gdzie z czasem wszyscy stają się równi i dąży się do wspólnej waluty, którą jest euro.

Dzieci z zainteresowaniem zapoznały się z wyglądem flag wszystkich państw Unii Europejskiej, a następnie ułożenie z tych flag z kontury domu.

Porównano Unię Europejską do domu, gdzie wszyscy się o siebie troszczą i wzajemnie pomagają – wspólny dom.

Zaprezentowano  Flagę  Unii Europejskiej  – na niebieskim tle 12 żółtych gwiazd, ponieważ założycielami Unii było 12 państw członkowskich UE.

Dzieci poznały – Hymn Unii– wysłuchały fragmentu hymnu UE „Oda do radości”.

Poznały – Walutę –  Euro waluta obowiązująca w UE

( zaprezentowano banknoty euro).

Co było najciekawsze dla dzieci ?-  Maskotka UE – nawet nie wszyscy dorośli wiedzą, że jest nią Syriusz, niebieska gąsienica.

Nazwa pochodzi od najjaśniejszej świecącej gwiazdy „Syriusz”. W Polsce Syriusz ma strój góralski.

Na zakończenie wspólnych zajęć dzieci pokolorowały flagę  Unii Europejskiej  i po zrobieniu wspólnego zdjęcia powróciły do swojego przedszkola.