Dziwnowskie DKK „HORUS” – spotyka się 21 marca w poniedziałek o godz. 17.00 na dyskusję nad kolejną wybrana powieścią „A GDYBYM ZNIKNĘŁA?” autorstwa Meg Rosoff.

Dziwnowskie DKK „HORUS” – spotyka się 21 marca w poniedziałek o godz. 17.00 na dyskusję nad kolejną wybrana powieścią „A GDYBYM ZNIKNĘŁA?”  autorstwa Meg Rosoff.

Dwunastoletnia Mila mieszka w Londynie z dobiegającymi sześćdziesiątki rodzicami: tłumaczem i skrzypaczką. Kanwą fabuły jest podróż, którą odbywa z ojcem do Nowego Jorku w poszukiwaniu jego przyjaciela z młodości. Matthew pewnego dnia wychodzi z domu i nie wraca, zostawiając dziwnie obojętną wobec tego zniknięcia żonę, 14-miesięcznego synka i ukochanego psa. Gil i Mila, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji połączonym z talentem dostrzegania ludzkich emocji, wyruszają w stronę kanadyjskiej granicy, do leśnego domku rodziny, w którym być może Matthew ukrywa się przed światem. W trakcie wyprawy Mila pieczołowicie rekonstruuje z okruchów informacji obraz życia rodziny przyjaciela ojca i odkrywa, że najbliższe osoby nie zawsze potrafią być dla siebie wsparciem w trudnych momentach…O AUTORZEMeg Rosoff (ur. 16 października 1956) to amerykańska pisarka mieszkająca w Londynie w Wielkiej Brytanii. Najbardziej znana jest z powieści How I Live Now (Puffin, 2004), która zdobyła Guardian Prize , Printz Award i Branford Boase Award oraz znalazła się na krótkiej liście Whitbread Awards . Jej druga powieść, Just in Case (Penguin, 2006), zdobyła doroczny Medal Carnegie przyznawany przez brytyjskich bibliotekarzy w uznaniu za najlepszą książkę dla dzieci wydaną w Wielkiej Brytanii. Rosoff urodziła się w Bostonie w stanie Massachusetts w 1956 r. w żydowskiej rodzinie jako druga z czterech sióstr. Uczęszczała na Uniwersytet Harvarda w latach 1974-1977, następnie przeniosła się do Londynu i studiowała rzeźbę w Szkole Sztuk Pięknych św. Marcina . Wróciła do Stanów Zjednoczonych , aby ukończyć studia w 1980 roku, a później przeniosła się do Nowego Jorku na 9 lat, gdzie pracowała w wydawnictwie i reklamie. W 1989 roku, w wieku 32 lat Rosoff wróciła do Londynu i mieszka tam do dziś. W latach 1989-2003 pracowała w różnych agencjach reklamowych jako copywriter. Zaczęła pisać powieści po tym, jak jej najmłodsza siostra zmarła na raka piersi . Jej powieść dla dorosłych Jak żyję teraz została opublikowana w 2004 roku, w tym samym tygodniu zdiagnozowano u niej raka piersi. Zdobył doroczną nagrodę Guardian Children’s Fiction Prize , oraz doroczną nagrodę Michaela L. Printza od American Library Association, uznając “najlepszą książkę napisaną dla nastolatków, opartą wyłącznie na jej wartościach literackich”. W 2005 roku wydała książkę dla dzieci Meet Wild Boars , której ilustracje ilustrowała Sophie Blackall . Wydany w 2006 roku Just in Case zdobył brytyjski medal Carnegie i niemiecki Jugendliteraturpreis . What I Was , trzecia powieść Rosoffa, została opublikowana w sierpniu 2007 r., a następnie pojawiły się dwie kolejne kooperacje z Blackall: Wild Boars Cook i Jumpy Jack oraz Googily . Kolejna powieść „ Pożegnanie panny młodej ”, została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla młodych dorosłych w 2009 roku, które zostały opublikowane na amerykańskim rynku dla dorosłych. There Is No Dog , wydana przez Penguin w 2011 roku (wydanie amerykańskie, Putnam, 2012) to komiksowa powieść zakładająca, że Bóg jest 19-letnim chłopcem. Rosoff powiedział Book Nerdowi: „Tytuł pochodzi z żartu o ateiście z dysleksją, który chodzi w tę iz powrotem przed kościołem z tabliczką z napisem NIE MA PSA”. Picture Me Gone był finalistą Narodowej Nagrody Książkowej 2013 w dziedzinie literatury młodzieżowej (USA). Film How I Live Now w reżyserii Kevina MacDonalda z udziałem Saoirse Ronan został otwarty w Wielkiej Brytanii 4 października 2013 r. oraz w Ameryce i Kanadzie 5 listopada 2013 r. W 2016 roku Rosoff zdobyła nagrodę pamiątkową Astrid Lindgren i największą nagrodę pieniężną w literaturze dziecięcej za cały katalog jej prac.