Smerfy z Dziwnowa już wiedzą wszystko na temat: „Polska to nasza ojczyzna”.

Malutkie trzy i czteroletnie Smerfy z przedszkola „Promyk Słońca” przyszły w pochmurny listopadowy poranek 8 listopada o 9.45 dowiedzieć się co to znaczy, że „Polska to nasza ojczyzna” i jakie są nasze symbole narodowe – skąd się wzięły i co znaczą.

Lekcja odbyła się w całkowitym reżimie sanitarnym i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Po przywitaniu dzieci i przedstawieniu Dyrektora biblioteki Pani Aliny  oraz pracujących bibliotekarzy Pani Uli  i Pani Iwony do przedszkolaków padło pytanie : gdzie dzieci czują się najlepiej i najbezpieczniej ? – odpowiedź brzmiała w DOMU.

To właśnie dom jest taką maleńką ojczyzną gdzie mieszkają ci , których kochamy i którym ufamy – Rodzina.

Następnie Pani Iwona opowiedziała o kolejnej naszej małej ojczyźnie, którą jest  miejscowość  w której mieszkamy, dzieci powiedziały gdzie mieszkają: w Dziwnowie, w Dziwnówku, w Łukęcinie, w Międzywodziu i we Wrzosowie.

Każda miejscowość ma swoje godło a Dziwnów w swoim ma  białą mewę na niebieskim niebie i mikołajka nadmorskiego na żółtym piasku.

Było to nawiązanie do symboli narodowych, którymi są: Godło Polski – biały orzeł na czerwonym tle , z głową zwrócona w prawą stronę, złotą  korona na głowie i złotymi szponami. Godło wiesza się w urzędach, szkołach i przedszkolach oraz w różnych instytucjach.

Drugim ważnym symbolem narodowym jest Flaga Polski. Kolor biały jest zawsze u góry – symbolizuje czyste serca, a kolor czerwony u dołu – symbolizuje miłość jak mówi przeczytany w tym miejscu wiersz Czesława Janczarskiego :

„Powiewa flaga”.

Powiewa Flaga , gdy wiatr się zerwie

A na tej fladze biel jest i czerwień .

Czerwień to miłość , biel serca czyste

Piękne są nasze barwy ojczyste.

Trzecim symbolem Polski jest Hymn NarodowyMazurek Dąbrowskiego”, napisany przez Józefa Wybickiego w czasie pobytu we Włoszech – kiedy tworzyły się Legiony Polskie. A powstał w bardzo trudnym czasie kiedy na jakiś czas Polska zniknęła z mapy Europy.  Kiedy śpiewany jest hymn należy przyjąć postawę zasadniczą i mieć ściągnięte nakrycia głowy.

Podsumowaniem tej wiedzy był film edukacyjny  „Polak mały”.

Wiersz „ Katechizm polskiego dziecka”

Kto Ty jesteś

– Polak mały.

Jaki znak twój

– Orzeł biały.

Gdzie Ty mieszkasz?

– Między swemi.

W jakim kraju ?

– W polskiej ziemi.

Czym ta ziemia?

– Mą ojczyzną .

Czym zdobyta

– Krwią i blizną.

Czy ją kochasz

– Kocham szczerze

A w co wierzysz ?

– W Polskę wierzę.

Coś ty dla niej?

– Wdzięczne  dziecię.

Coś jej winien ?

– Oddać życie.

Aby nieco rozruszać  Smerfiki  wyruszyliśmy pociągiem w rytm piosenki

– Jesteśmy Polką i Polakiem-

Jechaliśmy przez różne miasta Polski,  w tym również przez stolicę Polski Warszawę.

Zadanie plastyczne zadanie smerfom w dniu dzisiejszym – polegało na pokolorowaniu flagi Polski  i wyszło to zadanie dzieciom bardzo dobrze, starały się jak mogły – wcześniej malowały tła wyłącznie farbami jak wspomniała ich wychowawczyni Pani Kasia.

Mają dopiero po trzy i cztery latka a do wykonania pracy dostały do malutkich raczek tym razem kredki J.

Na zakończenie spotkania dzieci zabawiły się dobieranie w pary, mając  kartki białe i czerwone  utworzenie flagi. Zabawa była świetna  a spotkanie zakończyło się  oczywiście wspólnym zdjęciem.

Po wspólnym zdjęciu dzieci podziękowały i ruszyły do swojego przedszkola, ale nie z pustymi rączkami – nasza biblioteka bierze od kilku lat udział w Projekcie Wielka Książka – Mały Człowiek i każde z dzieci otrzymało „Wyprawkę dla Przedszkolaka”, podobnie jak Gumisie swoją wyprawkę dostały także Smerfy.

W skład wyprawki wchodzi książka: „Pierwsza Czytanka dla…” i Karta Małego Czytelnika. W najbliższym czasie Miejska Biblioteka publiczna zaopatrzy w wyprawki wszystkie dzieci.