Malutkie trzy i czteroletnie Smerfy z przedszkola „Promyk Słońca” przyszły w pochmurny listopadowy poranek 8 listopada o 9.45 dowiedzieć się co to znaczy, że „Polska to nasza ojczyzna” i jakie są nasze symbole narodowe – skąd się wzięły i co znaczą.
Lekcja odbyła się w całkowitym reżimie sanitarnym i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Po przywitaniu dzieci i przedstawieniu Dyrektora biblioteki Pani Aliny oraz pracujących bibliotekarzy Pani Uli i Pani Iwony do przedszkolaków padło pytanie : gdzie dzieci czują się najlepiej i najbezpieczniej ? – odpowiedź brzmiała w DOMU.
To właśnie dom jest taką maleńką ojczyzną gdzie mieszkają ci , których kochamy i którym ufamy – Rodzina.
Następnie Pani Iwona opowiedziała o kolejnej naszej małej ojczyźnie, którą jest miejscowość w której mieszkamy, dzieci powiedziały gdzie mieszkają: w Dziwnowie, w Dziwnówku, w Łukęcinie, w Międzywodziu i we Wrzosowie.
Każda miejscowość ma swoje godło a Dziwnów w swoim ma białą mewę na niebieskim niebie i mikołajka nadmorskiego na żółtym piasku.
Było to nawiązanie do symboli narodowych, którymi są: Godło Polski – biały orzeł na czerwonym tle , z głową zwrócona w prawą stronę, złotą korona na głowie i złotymi szponami. Godło wiesza się w urzędach, szkołach i przedszkolach oraz w różnych instytucjach.
Drugim ważnym symbolem narodowym jest Flaga Polski. Kolor biały jest zawsze u góry – symbolizuje czyste serca, a kolor czerwony u dołu – symbolizuje miłość jak mówi przeczytany w tym miejscu wiersz Czesława Janczarskiego :
„Powiewa flaga”.
Powiewa Flaga , gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień .
Czerwień to miłość , biel serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.
Trzecim symbolem Polski jest Hymn Narodowy „ Mazurek Dąbrowskiego”, napisany przez Józefa Wybickiego w czasie pobytu we Włoszech – kiedy tworzyły się Legiony Polskie. A powstał w bardzo trudnym czasie kiedy na jakiś czas Polska zniknęła z mapy Europy. Kiedy śpiewany jest hymn należy przyjąć postawę zasadniczą i mieć ściągnięte nakrycia głowy.
Podsumowaniem tej wiedzy był film edukacyjny „Polak mały”.
Wiersz „ Katechizm polskiego dziecka”
Kto Ty jesteś
– Polak mały.
Jaki znak twój
– Orzeł biały.
Gdzie Ty mieszkasz?
– Między swemi.
W jakim kraju ?
– W polskiej ziemi.
Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną .
Czym zdobyta
– Krwią i blizną.
Czy ją kochasz
– Kocham szczerze
A w co wierzysz ?
– W Polskę wierzę.
Coś ty dla niej?
– Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien ?
– Oddać życie.
Aby nieco rozruszać Smerfiki wyruszyliśmy pociągiem w rytm piosenki
– Jesteśmy Polką i Polakiem-
Jechaliśmy przez różne miasta Polski, w tym również przez stolicę Polski Warszawę.
Zadanie plastyczne zadanie smerfom w dniu dzisiejszym – polegało na pokolorowaniu flagi Polski i wyszło to zadanie dzieciom bardzo dobrze, starały się jak mogły – wcześniej malowały tła wyłącznie farbami jak wspomniała ich wychowawczyni Pani Kasia.
Mają dopiero po trzy i cztery latka a do wykonania pracy dostały do malutkich raczek tym razem kredki J.
Na zakończenie spotkania dzieci zabawiły się dobieranie w pary, mając kartki białe i czerwone utworzenie flagi. Zabawa była świetna a spotkanie zakończyło się oczywiście wspólnym zdjęciem.
Po wspólnym zdjęciu dzieci podziękowały i ruszyły do swojego przedszkola, ale nie z pustymi rączkami – nasza biblioteka bierze od kilku lat udział w Projekcie Wielka Książka – Mały Człowiek i każde z dzieci otrzymało „Wyprawkę dla Przedszkolaka”, podobnie jak Gumisie swoją wyprawkę dostały także Smerfy.
W skład wyprawki wchodzi książka: „Pierwsza Czytanka dla…” i Karta Małego Czytelnika. W najbliższym czasie Miejska Biblioteka publiczna zaopatrzy w wyprawki wszystkie dzieci.