Gumisie z przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie preferują „Zdrowy Styl życia”

3 Listopada 2021 po długiej nieobecności zawitały do biblioteki dzieci  z grupy  „Gumisie”.

Spotkanie odbyło się w reżimie sanitarnym i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: sale zostały zdezynfekowane  przed przybyciem dzieci oraz oczywiście po zakończeniu lekcji. Dzieci nie miały dostępu do książek, czasopism i przedmiotów znajdujących się w naszej placówce. Wszyscy pracownicy i opiekunowie dzieci przez cały czas mieli założone maseczki i zdezynfekowane dłonie.

Tematem dzisiejszego spotkanie był „Zdrowy styl życia”. Dzieciom została przedstawiona Pani Dyrektor Biblioteki  i panie bibliotekarki. Po przywitaniu dzieci, które lubią spacery, lubią owoce i warzywa  i lubią ćwiczyć Pani Iwona przeczytała wiersz B. Lewandowskiej „Na zdrowie”:

Doktor rybka niech nam powie

Jak należy dbać o zdrowie!

Kto chce prosty być jak trzcina,

Gimnastyką dzień zaczyna!

Całe ciało myje , co dzień

Pod prysznicem, w czystej wodzie.

Wie , że zęby białe czyste

Lubią szczotkę i dentystę!

Pije mleko , wie , że zdrowo

Chrupać marchew na surowo.

Kiedy kicha , czysta chustka

Dobrze mu zasłania usta.

Chcesz , to zobacz , jak jeść jabłka

Na obrazku bez zarazków.

Rób  to samo , bo chcesz chyba

Tak zdrowy być jak ryba.

W wierszu poruszone zostały zasady  prawidłowego odżywiania, dbania o higienę osobistą i ruch na świeżym powietrzu. Na stole wyłożone zostały owoce, warzywa, pieczywo i produkty mleczne – dzieci doskonały znały nazwy poszczególnych produktów, a nawet wiedziały gdzie mogą  one znaleźć zastosowanie. Wiersz Jana Brzechwy ‘”Na straganie ”  w wykonaniu Pani Małgosi wywołał na ustach dzieci uśmiech.

Piramida żywieniowa również była dzieciom znana, a Pascal Brodnicki zachęcał dzieci  do zdrowego  trybu życia poprzez :

• Ograniczenie cukrów i słodyczy
  • Odstawienie soli i słonych produktów
  • Picie dużej ilości wody
  • Aktywność  fizyczna
  • Jedzenie pięciu regularnych posiłków dziennie

Aby nie było nudno  dzieci chętnie poruszały się  skacząc , kucając  i stając na jednej nodze  jak bociany. Praca plastyczna  polegała na połączeniu owocu lub warzywa z jego cieniem. Aby było zdrowo i smacznie dzieci chętnie spróbowały owoców i warzyw oraz wypiły wodę i zdrowy wyciskany sok. Podsumowaniem spotkania były zagadki, z którymi nie było większych problemów oraz zadania rysunkowe – wykonane oczywiście na medal.

Po wspólnym zdjęciu dzieci podziękowały i ruszyły do swojego przedszkola, ale nie z pustymi rączkami – nasza biblioteka bierze od kilku lat udział w Projekcie Wielka Książka – Mały Człowiek i każde z dzieci otrzymało „Wyprawkę dla Przedszkolaka”.

W skład wyprawki wchodzi książka: „Pierwsza Czytanka dla…” i Karta Małego Czytelnika.

ZASADY PROJEKTU

• Wyprawki wydajemy dzieciom z roczników 2015–2018. Beneficjentami projektu są zarówno dzieci, które już są czytelnikami, jak i te, które dzięki naszym wspólnym staraniom nimi zostaną. Dzieciom, które otrzymały „Pierwsze czytanki” w poprzedniej edycji, nie wydajemy ich ponownie, ewentualnie nową kartą do zbierania naklejek.

• Mali Czytelnicy po odwiedzeniu biblioteki otrzymają od Państwa OD RAZU po zapisaniu się do projektu Wyprawkę Czytelniczą, czyli: książkę, poradnik dla rodziców oraz Kartę Małego Czytelnika. Bardzo prosimy o podpisanie Karty imieniem i nazwiskiem dziecka.

• Naklejkę na Kartę otrzymuje dziecko każdorazowo, gdy odwiedzi bibliotekę i wypożyczy m.in. jedną książkę z księgozbioru dziecięcego.

Pierwszą naklejkę dziecko może otrzymać w momencie odebrania Wyprawki Czytelniczej, o ile wypożyczy w tym dniu książkę.

• Na każde dziecko, które uzbiera 10 naklejek, czeka imienny dyplom, potwierdzający jego czytelnicze zainteresowania.

• Po uzbieraniu pierwszych 10 naklejek przekazujemy dziecku kolejną Kartę Małego Czytelnika.

Bardzo brakowało nam naszych serdecznych Przyjaciół z Przedszkola z którym współpracujemy od lat, bardzo brakuje nam normalności w kontaktach z Czytelnikami – mamy nadzieję, ze dobry czas wróci i będzie jak dawniej.

Bardzo serdecznie pozdrawiamy wszystkich i serdecznie zapraszamy – choć bez dostępu do półek. Nasze wykwalifikowane pracownice pomogą państwu dobrać coś interesującego do czytania.

W tym roku jak i w poprzednich zakupiliśmy dla państwa wiele ciekawych pozycji, w najbliższym czasie otrzymamy wiele nowości w przyjaznej formie „dużych liter”. Jak tylko dotrą i zostaną opracowane poinformujemy o dostępnych nowych tytułach.