Z pewnością ich nasi czytelnicy znają i pamiętają – odwiedzał nas kilka krotnie ze swoja żoną Alinka jak o niej mówi.
Krzysztof jest niewidomym muzykiem, poetą, członkiem Klubu Literatów – dotychczas przyjeżdżał do nas z tomikami poezji i poezja śpiewaną, a dziś ze swoja pierwsza powieścią
„A jednak”.
Dostaliśmy w prezencie dla naszych czytelników jeden egzemplarz z dedykacją.
Wydany już jest drugi tytuł „Widzieć intelektem” i właśnie kończy trzecia ze swoich powieści.
Chcemy państwu zaprezentować dwie powieści Pana Krzysztofa, zachęcić do ich czytania i mamy ogromna nadzieje na spotkanie w okresie jesiennym jeśli tylko zdrowie i warunki związane z pandemia na to pozwolą.
„A jednak” –
„Tomek cały czas przysłania oczy
piąstkami. Po powrocie do domu przesunęła delikatnie dłonią nad twarzą
maleństwa. Kompletnie zaskoczona stwierdziła, że nie ma najmniejszej reakcji…”
Tomek Wilczek pamiętał twarze swoich rodziców, kolory, kształty. Dotknął piękna
świata. Wkrótce światło zgasło. Choroba odebrała mu wzrok, ale nie odebrała mu
sił. Czy traumatyczne doświadczenia z pobytu w ośrodku szkolno-wychowawczym dla dzieci niewidomych oraz rozłąka z rodziną zbudowały herosa walczącego z demonami, czy słabego chłopca pogodzonego ze swoim losem?
Jak przebrnął przez burzliwy okres młodzieńczych wzlotów i upadków, przez labirynt miłosnych uniesień? Czy ostatecznie zrealizował swoje dojrzałe
marzenia, czy odnalazł miłość swojego życia?
„A jednak” to przejmująca opowieść zainspirowana prawdziwą drogą autora.
Historia Tomasza – choć pełna gorzkich chwil – daje nadzieję na lepsze jutro.
„Widzieć intelektem” –
Kto jest lepszy: Miłosz czy Szymborska? Jak zrozumieć, „co autor miał na myśli”? Jak się pisze wiersze? Skąd wziąć natchnienie? Ile się zarabia na pisaniu? Na te i wiele innych pytań z literackiego podwórka w humorystyczny sposób odpowiada zbiór felietonów “Widzieć intelektem”.
Pozwolimy sobie przybliżyć postać pana Krzysztofa Galasa dla przypomnienia tym którzy ich znają i pamiętają i dla osób które dopiero będą miały okazje go poznać.
Krzysztof Galas urodził się w Poznaniu w 1964 r. Ukończył znane Studium Pomaturalne Masażu Leczniczego dla niewidomych w Krakowie. Jako masażysta od trzydziestu lat prowadzi z powodzeniem gabinet masażu leczniczego. Jest byłym sportowcem, zdobył 38 medali na mistrzostwach Polski w pływaniu w kategorii niewidomych. W 1980 r. zajął IV miejsce na Igrzyskach Paraolimpijskich w Arhem w Holandii.
Debiutował tomikiem poezji Róża Przeznaczeń w 2004 r, wydanym także na płycie CD. Kolejne książki to: Płoszenie chwil (2005) – płyta CD o tym samym tytule, Wizerunki godzin (2006), Na powiece Ziemi (2007) wraz z płytą CD, na której została utrwalona treść w formie słuchowiska poetyckiego, Kamieniołomy dni (2009), Na mieliźnie prawdy (2010), Nieustępliwa pamięć (2011), Czas niepewności (2012).
Wiersze poety publikowane były w wielu antologiach i almanachach, a także czasopismach kulturalnych, takich jak „Gazeta Kulturalna”, „Okolice Poetów”, „Znad Wilii”, „Sekrety żaru”, w kwartalnikach „Filantrop”, oraz „Help – wiedzieć więcej”. Można je było usłyszeć na antenie Programu I Polskiego Radia, poznańskiego radia Merkury, oraz radia Emaus.
Poezja Krzysztofa Galasa była tłumaczona na języki: niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski, esperanto.
Twórca cyklu felietonów literackich pod tytułem ,,Widzieć intelektem” oraz cyklu felietonów pod tytułem ,,Okiem masażysty”, dotyczących spraw osób niewidomych, prezentowanych w stałym cyklu w poznańskim radiu ,,Merkury”.
Od 2006 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich oddział Poznań, w którym jako inicjator, prowadzi cykliczne ,,Spotkania swobodnej myśli”, zapoznające wszystkich chętnych z twórczością poznańskich poetów. W 2014 roku odznaczony Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego”. Główne zainteresowania to medycyna, literatura, sport. Śpiewa poezję, komponuje i gra na gitarze.