Pierwszaki i księgarnia – lekcja w bibliotece 02.03.2020 r.

W poniedziałek 02.03.2020 r. miło było gościć  w progach naszej biblioteki dzieci z klasy I B wraz z wychowawczynią Panią Ewą Trzebińską -Brzezińską.

Celem wizyty w bibliotece była lekcja biblioteczna o księgarni.

Po przywitaniu dzieci Pani Iwona zadała dzieciom pytania:

– gdzie się znajdują?

-czego jest w tym miejscu najwięcej  ?

– czy znajdujące się tu książki wypożyczamy na określony czas czy kupujemy?

Odpowiedzi były prawidłowe – w bibliotece wypożyczamy, a w księgarni kupujemy  książki oraz również materiały piśmiennicze, reprodukcje obrazów i czasopisma.

Dzieci  dowiedziały się, że w księgarni najważniejsze są książki i księgarz -który te książki poleca i sprzedaje, bardzo ważna jest witryna księgarska, która zachęca swoim wystrojem do wejścia do środka księgarni.

W księgarni można wyznaczyć kącik gdzie można pić kawę i przeglądać książki  bądź [i]czasopisma, powinien być dostęp dla osób niepełnosprawnych i powinna panować względna cisza.

Dzieci zostały zaproszone do Oddziału dla Dzieci, gdzie poznały układ książek na półkach i podobny układ panuje w księgarniach. Obejrzenie 10 najładniejszych księgarń w Polsce i na świecie wywołało wśród dzieci wielkie zaciekawieni.

Dzieci zabawiły się w noszenie książki na głowie i przy okazji poznały nowe ćwiczenie prostujące postawę, inne zabawy polegały na podawaniu sobie książki nad głową i w tunelu utworzonym w rozkroku pod nogami.

Było dużo śmiechu i zabawy.

Następnym zadaniem, które dzieci wykonały było pakowanie prezentu dla koleżanki lub kolegi w szary papier. Zadanie niby łatwe, a sprawiło trochę zaklopotania, ale efekt ogólny był zadawalający. Po zapakowaniu dzieci wręczały sobie prezenty składając niby życzenia urodzinowe. Życzenia były różne, ale pełne ciepła i uśmiechu.

Na zakończenie lekcji dzieci zapowiedziały ,że przyjdą  jeszcze do biblioteki na zajęcia bo bardzo im się podobało.