Dnia 11 Lutego 2020 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dziwnowie odbyło się spotkanie z „ŁOWCĄ BURZ” panem Jarosławem Ryplewskim. Pan Jarosław w sposób jasny i bogaty przedstawił dzieciom co to jest komórka burzowa i jak powstają chmury i burze.
Ciekawostką dla wszystkich były srebrne chmury. Aby je zobaczyć, należy, około 1-3 godzin po zachodzie Słońca, obserwować niebo nisko nad północnym horyzontem. Jeśli dostrzeżemy postrzępione, podobne do wysokich chmur obłoczki, wówczas możemy być prawie pewni, że zauważyliśmy obłoki srebrzyste.
Burza – zjawisko związane z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej. Charakterystyczny dla burz jest intensywny opad deszczu , śniegu lub gradu , którym towarzyszą wyładowania atmosferyczne w atmosferze – najczęściej pioruny , dające charakterystyczne efekty świetlne (błyskawice) i dźwiękowe (grzmoty).
Opowieść o trąbach powietrznych , które coraz częściej występują w naszym kraju bardzo zaciekawiła dzieci. A trąba powietrzna to gwałtowny wir powietrza w postaci leja skierowanego ku górze, który sięga od chmury burzowej do powierzchni gruntu lub wody. Unosi z powierzchni gruntu pył , piasek i napotkane przedmioty.
Piorun – w meteorologii bardzo silne wyładowanie elektrostatyczne w atmosferze powstające naturalnie, zwykle towarzyszące burzom. Piorunowi często towarzyszy grom dźwiękowy oraz zjawisko świetlne zwane błyskawicą. Najpierw jest błysk , a potem grzmot. Piorun może uderzać w to samo miejsce parę razy. Kiedy jest mokro to możemy zostać poparzeni przez piorun , aefekty poparzenia możemy zobaczyć na zdjęciu. Dzieci nie mogły że piorun może tworzyć dzieła sztuki , a że istnieje piorun szelfowy i występuje raz na 50 lat nie mieliśmy w ogóle pojęcia. Okazuje się , że będziemy najbardziej bezpieczni w czasie burzy w samochodzie, ponieważ samochód działa jak Klatka Faradaya .
A na pytanie co to jest tornado Pan Jarek powiedział. Do powstania tornada wymagane są odpowiedni warunki atmosferyczne. Głównym czynnikiem są nagłe wahania temperatur, wynika to ze zderzenia i ścierania się mas chłodnego oraz ciepłego powietrza. Skutkiem może być silny wiatr, który swoją formą i siłą może zasłużyć na nazwę trąby powietrznej. Tornado powstaje w kłębiastej chmurze deszczowej zwanej cumulonimbusem. Dokładniej na skutek dużej różnicy prędkości oraz kierunku wiatru na różnych wysokościach całe masy powietrza potrafią zacząć wirować wokół swojej osi poziomej. W sytuacji, gdy w chmurze cumulonimbus występuje silny prąd wstępujący, może on odchylić wir w kierunku pionowych wówczas może dojść do wytworzenia tornada, lub znanej w Polsce trąby powietrznej. Najsilniejsze oraz najbardziej niszczycielskie tornada rodzą się głównie w chmurach burzowych . Na zakończenie spotkania dowiedzieliśmy się , że istnieje EUROPEJSKA ALEJA TORNAD i że przechodzi przez Europę , a szczególnie przez nasz region. To było miłe i pouczające spotkanie.