Gumisie i Wielcy Polacy – 05.04.2019 r.

.04.2019 r.

Dzisiejsze spotkanie z Grupą „Duszki” w naszej Bibliotece dotyczyło Wielkich Polaków. Rozpoczęłyśmy z Panią  Agnieszką od informacji, ze pierwszym władcą Polski był Mieszko I, który połączył plemiona  Polan i stąd  powstała nazwa – POLSKA.  Krokiem decydującym o dalszych losach Polski, było przyjęcie przez Mieszka I   chrześcijaństwa w 966 r.

Po śmieci Mieszka władzę objął jego syn Bolesław Chrobry (czyli waleczny). Był koronowany na króla w 1025 roku i choć  zostawił państwo osłabione, skłócone z sąsiadami, pozostaje  jednym z najwybitniejszych władców Polski.

Bolesław III Krzywousty ten przydomek nawiązywał do deformacji ust władcy. Przez wiele lat toczył walki o Pomorze, a w polityce wewnętrznej walczył o niezależność kraju i polskiego kościoła, umacniając pozycję Polski. Był królem, który przeprowadził wiele reform, popierał rozwój handlu, dbał o kulturę i oświatę. Był założycielem Uniwersytetu Jagiellońskiego . To on „zastał Polskę drewnianą , a zostawił murowaną”. Dzieci obejrzały film jak wyglądały dawniej grody , a potem zamki zbudowane z kamienia.

Za panowania Zygmunta Starego  przeprowadzono wiele refom, a jego żona Bona  sprowadziła do polskiej kuchni kapust, szpinak, pomidory i makaron. Na polecenie króla  powstał w 1520 roku dzwon  znajdujący się w katedrze na Wawelu. Do jego ręcznego uruchomienia potrzeba 12 mężczyzn.

Ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski położył wielkie zasługi dla rozwoju kultury sztuki i nauki, nie szczędził  pieniążków dla pisarzy, architektów i malarzy. Powstał w tym czasie zespół pałacowo-parkowy – Łazienki.

Innymi  Sławnymi  Polakami, którzy rozsławili Polskę na cały świat byli: Fryderyk Chopin – kompozytor, pianista, twórca wielu mazurków, oberków , etiud – mieszkaniec całego świat , ale sercem Polak.

Pierwsza kobieta laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii to  oczywiście Maria Skłodowska-Curie . Studentka na Sorbonie, a następnie profesor tej uczelni. Zawsze liczyła po polsku, a prace publikowała po francusku i polsku. Mottem, którym kierowała się w życiu brzmiało:” Niczego w życiu nie należy się bać , należy to tylko zrozumieć”. Uzupełnieniem informacji o Marii Skłodowskiej-Curie był filmik o jej działalności na wynalezieniem pierwiastka Rad i Polon.

„Wstrzymał słońce ruszył  ziemię polskie go wydało plemię „ –  mowa oczywiście o Mikołaju Koperniku naszym astronomie, ekonomiście i lekarzu  i jego dziełu „O obrotach sfer niebieskich”.

Henry Sienkiewicz to nasz wieszcz narodowy – pisarz, laureat Nagrody Nobla za powieść „Ogniem i mieczem”, „Pan Wołodyjowski” i „Potop”.

Wisława Szymborska – poetka i laureatka Nagrody Nobla.

W dziedzinie filmu rozsławili nas na całym świecie Roman PolańskiAndrzej Wajda.

Nie sposób nie wspomnieć o  Karolu Wojtyle czyli – Janie Pawle II – pisarzu,  księdzu, papieżu  i orędowniku pokoju.

Pokojową  Nagrodę Nobla otrzymał orędownik wolności Lech Wałęsa, w jego imieniu nagrodę odebrała żona z synem.

Dzieci pochwaliły się znajomością sławnych polskich sportowców: skoczków narciarskich i piłkarzy.

Razem zatańczyliśmy i zaśpiewaliśmy piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”  i Gumisie wykonały specjalne zadanie polegające na przypisaniu atrybutu danej sławnej osoby do specjalności, którą wykonywała lub wykonuje. To była bardzo miła i sympatyczna lekcja i wniosła mnóstwo nowych wiadomości o naszych sławnych rodakach i o samej historii Polski.