Tygryski poznają malarstwo i rzeźbę w bibliotece – 03.04.2019 r.

Grupa przedszkolna „Tygryski” przybyła do Biblioteki na lekcję biblioteczną  – O sztuce, malarstwie  i rzeźbie. Pięknie przygotowana przez Panią Agnieszkę prezentacja  wyjaśniła dzieciom samo pojęcie – sztuka. To dziedzina działalności ludzkiej, uprawiana przez artystów. Spełnia ona różne funkcje – estetyczną, społeczną, dydaktyczną, a także terapeutyczną. Każdy kto zobaczy przed sobą efekt natchnienia jakiegoś malarza czy rzeźbiarza, będzie wiedział, że ma do czynienia ze sztuką.

Dzieła sztuki, które powstały w czasach prehistorycznych poznajemy dzięki badaniom archeologicznym. Pierwszymi dziełami sztuki były malowidła na ścianach w jaskiniach , a także figurki z kości słoniowej przedstawiające ludzi i zwierzęta. Sztuka egipska  pozwala nam na oglądanie zbudowanych tysiące lat temu grobowców, piramid  i posągów  kamiennych. Przechodząc do omawiania innych sztuk plastycznych skupiliśmy si ę na malarstwie. Podłożem do malowania obrazów zazwyczaj jest płótno, deska lub papier. Najbardziej znanym malarzem polskim był JAN ALOJZY  MATEJKO, który w wieku 13 lat znalazł się w Krakowskiej  Szkole Sztuk Pięknych. Był niskiego wzrostu, w czasie malowania z powodu krótkiego wzroku przykładał do lewego  oka specjalne szkiełko. W szkole koledzy nadali mu ośmieszające przydomki – ŚLEPOWRON I MĘCZYBUŁA. Najwspanialsze jego dzieła to: „Kazania Skargi”, „Rejtan”, ”Unia Lubelska”, „Stańczyk” , „Bitwa pod Grunwaldem”.

Inni znani malarze to: Józef Chełmoński , Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz. Dzieci oglądnęły na youtube  film- MALARZ WIERSZOLANDIA   i same również zabawiły się w malarzy.

Ale największy śmiech wywołało malowanie fartucha w który ubrana była Pani Iwona. Efekty widać  na zdjęciach.

Wymieniłyśmy znanych malarzy  zagranicznych : Salvador Dali, Michał Anioł , Pablo Picasso, Van Gogh.

Rzeźba to forma plastyczna do której używa się materiałów takich jak : drewno, kamień , metal, glinę piasek  , gips.

Narzędzia rzeźbiarza  to młotek , dłuto i rylec. Znani rzeźbiarze to Michał Anioł  i jego dzieła to  – Kaplica Sykstyńska , Posąg Dawida  i Kaplica Medyceuszów. Był niezwykłym artystą , ale niełatwy w kontaktach z ludźmi.

Innym znanym rzeźbiarzem był Salvador Dali  i jego rzeźba  „Kobieta w płomieniach” i „ Autoportret”. Tworzył własną autopromocję, której symbolem do dziś zostały charakterystyczne wąsy specjalnie podkręcane przy pozowaniu do zdjęć.

Polski Wit  Stwosz  i jego wyrzeźbiony ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie to arcydzieło światowej klasy.

Zaskoczeniem była dla dzieci rzeźba z książki , kreatywny pomnik świat, gdzie ludzkie postacie schodzącą pod ziemię, a inne wyłaniają się rozrywając płyty chodnikowe.

Na koniec Pani Iwona przeczytała książkę Laurence  Anholt  ” Van Gogh –„ Kamil i słoneczniki”.

Lekcję zakończyliśmy wspólnym zdjęciem  i miłym pożegnaniem.