Grupa przedszkolna „Tygryski” przybyła do Biblioteki na lekcję biblioteczną – O sztuce, malarstwie i rzeźbie. Pięknie przygotowana przez Panią Agnieszkę prezentacja wyjaśniła dzieciom samo pojęcie – sztuka. To dziedzina działalności ludzkiej, uprawiana przez artystów. Spełnia ona różne funkcje – estetyczną, społeczną, dydaktyczną, a także terapeutyczną. Każdy kto zobaczy przed sobą efekt natchnienia jakiegoś malarza czy rzeźbiarza, będzie wiedział, że ma do czynienia ze sztuką.
Dzieła sztuki, które powstały w czasach prehistorycznych poznajemy dzięki badaniom archeologicznym. Pierwszymi dziełami sztuki były malowidła na ścianach w jaskiniach , a także figurki z kości słoniowej przedstawiające ludzi i zwierzęta. Sztuka egipska pozwala nam na oglądanie zbudowanych tysiące lat temu grobowców, piramid i posągów kamiennych. Przechodząc do omawiania innych sztuk plastycznych skupiliśmy si ę na malarstwie. Podłożem do malowania obrazów zazwyczaj jest płótno, deska lub papier. Najbardziej znanym malarzem polskim był JAN ALOJZY MATEJKO, który w wieku 13 lat znalazł się w Krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Był niskiego wzrostu, w czasie malowania z powodu krótkiego wzroku przykładał do lewego oka specjalne szkiełko. W szkole koledzy nadali mu ośmieszające przydomki – ŚLEPOWRON I MĘCZYBUŁA. Najwspanialsze jego dzieła to: „Kazania Skargi”, „Rejtan”, ”Unia Lubelska”, „Stańczyk” , „Bitwa pod Grunwaldem”.
Inni znani malarze to: Józef Chełmoński , Jacek Malczewski, Stanisław Witkiewicz. Dzieci oglądnęły na youtube film- MALARZ WIERSZOLANDIA i same również zabawiły się w malarzy.
Ale największy śmiech wywołało malowanie fartucha w który ubrana była Pani Iwona. Efekty widać na zdjęciach.
Wymieniłyśmy znanych malarzy zagranicznych : Salvador Dali, Michał Anioł , Pablo Picasso, Van Gogh.
Rzeźba to forma plastyczna do której używa się materiałów takich jak : drewno, kamień , metal, glinę piasek , gips.
Narzędzia rzeźbiarza to młotek , dłuto i rylec. Znani rzeźbiarze to Michał Anioł i jego dzieła to – Kaplica Sykstyńska , Posąg Dawida i Kaplica Medyceuszów. Był niezwykłym artystą , ale niełatwy w kontaktach z ludźmi.
Innym znanym rzeźbiarzem był Salvador Dali i jego rzeźba „Kobieta w płomieniach” i „ Autoportret”. Tworzył własną autopromocję, której symbolem do dziś zostały charakterystyczne wąsy specjalnie podkręcane przy pozowaniu do zdjęć.
Polski Wit Stwosz i jego wyrzeźbiony ołtarz w Kościele Mariackim w Krakowie to arcydzieło światowej klasy.
Zaskoczeniem była dla dzieci rzeźba z książki , kreatywny pomnik świat, gdzie ludzkie postacie schodzącą pod ziemię, a inne wyłaniają się rozrywając płyty chodnikowe.
Na koniec Pani Iwona przeczytała książkę Laurence Anholt ” Van Gogh –„ Kamil i słoneczniki”.
Lekcję zakończyliśmy wspólnym zdjęciem i miłym pożegnaniem.