Gumisie poznają BIBLIOTEKĘ – 26.02.2019 R.

„Poznajemy  Bibliotekę” taki był temat lekcji bibliotecznej , którą przygotowałyśmy dla grupy przedszkolnej  „Gumisie”.

Dzieci dowiedziały się , że Biblioteka w Dziwnowie nosi imię  Elżbiety Zakrzewskiej  długoletniej bibliotekarki  i  dyrektora .

W bibliotece są : Oddział dla Dzieci , Oddział dla Dorosłych , Wypożyczalnia i Czytelnia. Aby zapisać się do biblioteki trzeba posiadać  dokument  tożsamości lub legitymację szkolną  , dzieci przychodzą z osobą dorosłą, która przyjmuje odpowiedzialność za osobę niepełnoletnią.

Wypożyczyć możemy jednorazowo 5  książek na okres jednego miesiąca i po tym czasie trzeba  książkę  zwrócić do biblioteki.

Taniec z książkami podczas piosenki  „Uśmiech dziecka- twoja biblioteka”  wywołał wśród dzieci salwy radości. Dzieci dowiedziały się kim jest czytelnik ,  co to jest czytelnia,  wypożyczalnia i jak trzeba się zachowywać w bibliotece.

Pani  Agatka przeczytała  dzieciom jaki  to jest dobry czytelnik:  jest wytrwały ćwiczy czytanie, rozmawia o książkach  , dzieli się książkami, zadaje pytania , kupuje książki , czyta płynnie  , jest głodny wiedzy  i ciekawy świata i myśli podczas czytania. Na zadaną zagadkę :  KTO NA PÓŁKACH KSIĄŻEK MA BEZ LIKU I DBA O KSIĄŻKI I CZYTELNIKÓW odpowiedź brzmiała BIBLIOTEKARZ.  Rozwiązywanie zagadek związanych z tytułami bajek nie sprawiło dzieciom żadnych trudności.

Noszenie książki na głowie to było nie lada zadanie , ale  podawanie sobie książki  do tyłu i z tyłu do przodu  było bardzo ekscytującym  zadaniem. Prezentacja o bibliotekach w Polsce dzieciom bardzo  się podobał . Na zakończenie naszego spotkania  dzieci zaśpiewały piękną pioseneczkę „ Bajeczki , książeczki” i z uśmiechem na twarzach wyruszyły do przedszkola.