Piąty dzień Ferii – 01.02.2019 r. – Wioska Hobbitów.

Wioska Hobbitow.

Wyjechaliśmy z Dziwnowa o 8.00 – i udaliśmy się w daleka trasę do Wioski Hobbitów, byliśmy tam już drugi raz bo wcześniej bardzo ta wyprawa spodobała się uczestnikom ferii 2018. Jak i rok temu w Sierakowie przywitał nas zimowy, zaśnieżony krajobraz.

W Sierakowie Sławieńskim powstała wioska tematyczna, dla której inspiracją stała się proza J.R.R. Tolkiena. Wśród wielu ras zamieszkujących stworzone przez niego światy byli hobbici, zamieszkujący Hobbiton. Byli oni niewielkiego wzrostu, chodzili boso, zajmowali pięknie urządzone norki w ziemi. Pod wieloma względami można hobbitów traktować jako modelową społeczność wiejską.

Wioskę Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim tworzą dwa wzajemnie uzupełniające się elementy – ludzie oraz infrastruktura. Ludzie to głównie członkowie Stowarzyszenia Hobbiton. Organizują letnie Jarmarki Hobbitów, przyjmują w Hobbitonie zorganizowane grupy. Na co dzień żyją swoim życiem, ale od czasu do czasu zamieniają się w hobbitów, elfy czy krasnoludki, by zabrać gości do magicznego świata hobbickich przygód, gier i zabaw. Infrastruktura to przede wszystkim plac, na którym stoją główne zabudowania Wioski Hobbitów (m.in. Domek Hobbita, Wieża Elfów). We wsi i wokół niej rozrzucone są też inne zabudowania i miejsca zaadaptowane na użytek Wioski Hobbitów, m.in.: Domek Hobbita nad stawem, Kuźnia Krasnoludów, Smocza Jama, Las Elfów.

Przygoda w Wiosce Hobbitów zaczyna się na centralnym placu. Uczestnicy przebierają się, zdobywają mapy, otrzymują zadanie i ruszają na trasę wokół wsi, pełną przygód i niebezpieczeństw. Po drodze napotykają postacie wprost z prozy Tolkiena, wykonują zadania, pokonują przeszkody, uciekają lub gonią, przenoszą informacje, zdobywają artefakty… po czym powracają na plac, by w cieniu gospody odpocząć po trudach przebytej trasy. Czekają tu na nich również hobbickie gry i zabawy, prowadzone przez mieszkańców Sierakowa.

Po wykonaniu wszystkich zadań – po przyjeździe przyczepą ciągnięta przez traktor – wszystkie trzy drużyny zostały poczęstowane zupa pomidorową z kotła i kiełbasą z rusztu oraz gorąca herbatą.

Oj przydał nam się gorący posiłek po zmaganiach w terenie i chłodnej aurze, ale słoneczko towarzyszyło nam cały czas.

Okazało się, ze najlepiej spisała się najmłodsza grupa uczestników i została zwycięzcą.

Poszaleliśmy jeszcze na czteroosobowych nartach i szczudłach, zrobiliśmy zakupy w pamiątkowym sklepiku Hobbitów i ruszyliśmy w drogę do Kołobrzeskiego McDonalda.

A po posiłku w ulubionej przez dzieci restauracji ruszyliśmy do domu – po 18.00 oddaliśmy Dzieci w ręce stęsknionych rodziców.