Czwartoklasiści z 4B poznają arkana biblioteki – katalogi, gdzie i jak szukać – żeby znaleźć – 17.12.2018 r.

Czwartoklasiści z 4B poznają arkana biblioteki – katalogi, gdzie i jak szukać – żeby znaleźć  .

W grudniowy poranek  17 grudnia 2018 roku przyszła do naszej Biblioteki  Klasa IV B, aby dowiedzieć  się wszystkiego o wypożyczaniu książek  i o katalogach.

Pani Iwona witając dzieci zapytała ich co według nich znaczy słowo –  BIBLIOTEKA i mądrze odpowiedziano, że to miejsce gdzie jest dużo książek i można je zarówno wypożycza jak i czytać na miejscu.

Z języka greckiego BIBLIO- oznacza składnicę, a TEKA – to książka, więc tłumacząc – biblioteka – to składnica książek. Zadaniem każdej Biblioteki jest gromadzenie, przechowywanie i wypożyczanie książek.

Wszystkie książki wpisywane są do ksiąg inwentarzowych, mają nadany numer inwentarzowy i sygnaturę.

Aby poszukać książki  należy zajrzeć do katalogów – alfabetycznego , tytułowego i rzeczowego oraz katalogu on-line.

Katalogi  są pomocne dla bibliotekarzy, ale służą głównie czytelnikom.

Historia katalogów sięga aż starożytności i towarzyszy bibliotekom w Grecji, Egipcie, Babilonie czy Syrii.

Pierwszym liczącym się katalogiem był katalog Biblioteki Aleksandryjskiej. Liczył ponad 700  000 zwojów rękopisów. Opisy obejmowały nazwiska, tytuły, elementy bibliograficzne autorów i uwagi  krytyczne. Katalogi Biblioteki Aleksandryjskiej były jednocześnie bibliografią.

W średniowieczu centrum gromadzenia ksi był klasztor. Po wynalezieniu druku, powstawało coraz więcej bibliotek. W XVIII wieku książki zaczynają zawierać wartościowe informacje dla czytelników.

Na przełomie XVII i XIX wieku wzrasta liczba bibliotek i powstają instrukcje ułatwiające opisanie dzieł w sposób dostępny i wyczerpujący.

Aby zapisać się do Biblioteki dziecko musi przyjść z osobą dorosła i z dokumentem tożsamości.

Można jednorazowo wypożyczyć 5 książek na okres  1 miesiąca. Po   tym czasie trzeba książki oddać lub przedłużyć termin zwrotu.

Nasza biblioteka jest czynna od poniedziałku do soboty w godzinach od 8.00 do 19.00. Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisania  się do Biblioteki i do korzystania z naszych usług.

Na zakończenie zajęć dzieci obejrzały Dział dla Dzieci i Młodzieży  i zauważyły, że jest tam inne oznaczenie działów. Książki w  całej bibliotece ułożone są według  Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Dzieci zostały zaproszone na zajęcia  gdzie będą pracować z katalogami  wyszukując różnych informacji. Było to miłe spotkanie i czekamy na następne.

Katalogi  są pomocne dla bibliotekarzy, ale służą głównie czytelnikom.