Duszki i lekcja Patriotyzmu – 05.11.2018 r.

Piękną patriotyczną pieśnią o Polsce grupa „Duszki” rozpoczęła lekcję biblioteczną w naszej bibliotece. Panie na początku spotkania wyjaśniły dzieciom – skąd się wzięła nazwa „POLSKA”.

Na terenach dzisiejszej Polski zamieszkiwały różne plemiona. Największe z nich to : Wiślanie i Polanie. Władca Polan – Mieszko I zjednoczył wszystkie plemiona w jedno silne i duże państwo.

Od nazwy „Polanie” zaczęto coraz częściej używać nazwy Polska. Po wyświetleniu filmu „Symbole Narodowe” dzieci wiedziały co to jest godło, flaga i hymn narodowy.

Oglądając mapę Polski Panie wymieniały miasta takie jak Kraków, Poznań, Szczecin i Warszawa. Panie powiedziały dzieciom , że pierwszą stolicą Polski był Biskupin, potem Kraków, a obecnie Warszawa.

Najdłuższą rzeką Polski przepływającą przez cały kraj jest rzeka Wisła, a w Szczecinie płynie Odra. Pobawiliśmy się przy piosence „Jestem Polakiem” , a na zdawane zagadki :

Pytanie nietrudne- to każdy przyzna:

Jak się nazywa twoja ojczyna?

W górach mieszka wielki ptak

To jest Polski naszej znak ?

Biel na niej jest i czerwień

Powiewa , gdy wiatr się zerwie?

Umiały doskonale odpowiedzieć. Do zadania plastycznego przystąpiły z wielką ochotą i prace wykonały doskonale , a prace będzie można oglądać na tablicy w przedszkolu. Było to miłe i pouczające spotkanie i już jesteśmy umówieni na następną lekcję tym razem o królach.