19 marca 2018 – w poniedziałek odbyło się w naszej Bibliotece Spotkanie autorskie z reporterką Magdą Omilianowicz

19 marca 2018 – w poniedziałek odbyło się w naszej Bibliotece Spotkanie autorskie z reporterką Magdą Omilianowicz, przy pysznych ciastach Iwonki i Angeliki oraz kawce i herbatce.
Magda Omilianowicz, dziennikarka, autorka dwunastu książek reporterskich, w tym “Bestii Studium zła” o seryjnym mordercy Leszku Pękalskim.
Jako pierwsza przeprowadziła z nim wywiad na żywo.
Bestia. Studium zła” to historia Leszka Pękalskiego – zabójcy, który przyznał się do 67 makabrycznych morderstw. Finalnie skazano go za jedno. Jest największą tajemnicą powojennej kryminalistyki. Nikt nie wie, ile ofiar tak naprawdę ma na swoim koncie.

Autorka, Magda Omilianowicz była pierwszą dziennikarką, która przeprowadziła wywiad ze słynnym „wampirem z Bytowa”. Zapoznała się z 72 tomami akt, rozmawiała m.in. z jego bliskimi, z kobietą, która jako jedyna przeżyła atak „wampira”, z rodzinami ofiar, z prokuratorem, z psychologami. Specjaliści zgodnie twierdzą, że będzie zabijał dalej.

Pękalski wychodzi na wolność w 2019 roku…. No właśnie i jest wielki dylemat żeby zatrzymać go z dala od „świata”, zwrócono się nawet do Pani Magdy aby udostępniła swoje notatki z tamtego okresu. Trzeba znaleźć twarde argumenty aby osadzić go w odosobnieniu do końca jego dni.
Wszystkie książki Magdy, a jest ich 12 napisane są w formie reportaży i wszystkie są dostępne w naszej bibliotece. Doskonale się je czyta i możemy je śmiało polecić naszym czytelnikom.
“Kalejdoskop” – czwarta książka Magdy Omilianowicz – to zbiór wybranych reportaży prasowych, które ukazały się w ostatnich 20 latach na łamach polskich i zagranicznych tygodników i dzienników. To opowieści o jej spotkaniach z ludźmi, którzy znaleźli nietuzinkowy sposób na życie, bądź życie zgotowało im niezwykły los.
„ Kalejdoskop 2” – stanowi drugą część zbioru wybranych reportaży prasowych, które ukazały się w ostatnich 20 latach. Znajdziecie na łamach opowieść o królowej tatuażu, popa dentystę, małego geniusza, kobietę, pracującą jako duch, lekarza o nazwisku Frankenstein i wiele innych barwnych postaci.
„Lanzarote Witajcie w raju ”książka powstała po 3 letnim pobycie autorki na wyspie – to nie tylko przewodnik. Oprócz opisów miejsc godnych odwiedzenia i porad praktycznych, znajdziecie w niej sporo ciekawostek, trochę historii, mnóstwo informacji o naturze, kulinariach, znanych postaciach, które tam gościły, mentalności tubylców, piratach i konkwistadorach, winie rosnącym na lawie i miejscach oznaczonych symbolem…diabła.
Zobaczyliśmy na slajdach cudowne miejsca, miedzy innymi dom Omara Sharifa wygrany w karty i utracony w ten sam sposób, mieszkał tam 130 dni – to się nazywa fantazja . W tej chwili mieści się tam Legomar Museum. Prace Pabla Picasso wykonane dla zamieszkałego na wyspie przyjaciela –w jego posiadłości – Cesara Manrique.
„Się jedzie” to zbiór opowieści podróżników o tym co nas w świecie dziwi, śmieszy, zaskakuje, przeraża. To książka o zabawnych zdarzeniach, o pogrzebowych rytuałach, o przestępstwach i oszustwach, o seksie i przedziwnych wynalazkach. O przygodach ze zwierzętami i… toaletami. O tym, że człowiek pod różnymi szerokościami geograficznymi jest w stanie zjeść wszystko. O czarnej magii, szamanach i narkotykach. O tym, czy policja bywa pomocna, czy częściej przekupna itd., itp
Podczas spotkania opowiadała nam o niezwykle ciekawych ludziach poznanych podczas reporterskiej pracy – między innymi o:
– czołowy polskim kaskaderze,
82-letniej autostopowiczce jeżdżącej od 20 lat po świecie, ciekawe miejsca w których nocowała – katafalk w Kolumbii i hospicjum do którego ją wpuszczono na nocleg po interwencji ambasadora i z którego wypuszczono ja po jego interwencji, ponieważ uznano ja za wariatkę, która uciekła z domu.
Lekarce, która była na dwóch misjach w Afganistanie i ma na swoim koncie 1000 skoków spadochronowych, jest mistrzynią w strzelaniu i….i proszę poczytać .
To wszystko znajdziecie w książkach: „Przekraczające granice”,
„Przekraczające granice 2” – w sumie opowiadania o 9 nietuzinkowych kobietach i ich historiach.
Czterech podróżników – cztery rozmowy o świecie, o filozofii podróżowania, o przygodach, chorobach, niebezpieczeństwach i kulturowych zaskoczeniach.

– Dlaczego Adama Karkosza szkolił izraelski Mosad?
– Czy Matylda Pniewska poznała kanibali?
– Co łączy Romana Warszewskiego z peruwiańskimi szamanami?
– Dlaczego Maks Skrzeczkowski przez osiem dni jeździł pociągami z miasta do miasta?

Tych podróżników wiele różni, ale jedno łączy. Nie jeżdżą bez celu. W rozmowach z nimi chciałam dociec, dlaczego zostawiają swoje domy, bliskich, poczucie bezpieczeństwa i ruszają na kolejną wyprawę w świat, który nie jest dzisiaj bezpieczny?
Co ich gna, co ich zmusza, co ich pcha, że wciąż muszą zaglądać “pod podszewkę świata”?
Najnowsza pozycja – i też ją mamy u siebie – nosi tytuł:
„Procentowe opowieści z alkoholem w tle” – To zbiór ponad dwustu zabawnych historyjek, które przydarzyły …znanym, no właśnie komu – zapraszamy do lekturki.
Spotkanie uważamy za bardzo udane, poprzednie odbyło się 8 lat temu, cały czas na bieżąco śledzimy twórczość Pani Magdy i nabywamy wszystkie kolejne pozycje, możecie je Państwo znaleźć w MBP w Dziwnowie i w naszej Filii w Dziwnówku. Z Panią Magdą z pewnością znowu za jakiś czas się spotkamy o czym oczywiście powiadomimy .