„GUMISE w poszukiwaniu mądrości – „ Książki i rodzina w literaturze” – 08.02.2018..

„GUMISE  w poszukiwaniu mądrości – „ Książki i rodzina w literaturze” – 08.02.2018..

W dniu 8 lutego do biblioteki przyszły na lekcję biblioteczną „GUMISE z paniami Kasią i Anitą.
Temat zajęć : W poszukiwaniu mądrości – „ Książki i rodzina w literaturze”.
Spotkanie rozpoczęło się obejrzeniem przedstawienia – Przedszkole Profesora Szymona „Moja rodzina”. Następnie rozpoczęła się rozmowa z dziećmi na temat rodziny. Przedszkolaki rozumiały znaczenie słowa „rodzina” i wymieniały członków rodziny „bliższej i „dalszej”. Podczas dyskusji dzieci potrafiły też wymienić członków rodzin występujących w bajkach i baśniach np. „Czerwony kapturek”- mama, wnuczka i babcia , „Kopciuszek”- tata, macocha, siostry, itd.
Pani Iwonka przeczytała dzieciom wiersz Stanisława Jachowicz „ Zgoda w rodzinie”.

Zgoda w rodzinie.

Jakież to piękne rodzinne życie,
Kiedy z dziecięciem zgadza się dziecię;
Gdy wszyscy żyją w zgodzie, jedności,
Nie słychać kłótni, nie słychać złości,
Jedno drugiemu chętnie ustąpi,
Jedno drugiemu pieszczot nie skąpi,
Jedno drugiemu na pomoc spieszy,
I jedno drugie w smutku pocieszy!
Rodzice patrząc na taką zgodę,
Za swą troskliwość mają nagrodę;
Bo cóż milszego: jak gdy dziecinie
Wcześnie się dobre w sercu rozwinie?

Po rozmowie na temat wiersza rozpoczęła się zabawa : „Poszukaj swojego dziecka” – dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Dzieci z pierwszej grupy to „dzieci”, dzieci z drugiej grupy to „ rodzice” – chłopcy –„tatusiowie”, dziewczynki – „mamusie”. Dzieci bawią się przy muzyce. Gdy muzyka milknie, „ rodzice” szukają swoich „dzieci”. Był też mnóstwo zagadek :
Zagadki dla dzieci o członkach rodziny
Zagadka o babci
Łatwą zagadkę dziś mamy,
kim jest mama mamy?
Zagadka o cioci
To jest zagadka
łatwa i prosta:
kim jest dla Ciebie
twej mamy siostra?
Zagadka o dziadku
Nie każdy jest siwy,
nie każdy wąsaty,
lecz każdy jest tatą
mamy albo taty.
Zagadka o mamie
Kto nas kocha tak jak nikt
i ochrania całym sercem?
I do kogo można przyjść
z każdym smutkiem jak najprędzej?

Na koniec zajęć przedszkolaki wykonały pracę plastyczną „ Kto mieszka w tym rodzinnym domu”. Pani Kasia z „GUMISIAMI” zapowiedziała się już na następne spotkanie – Zapraszamy! Dozobaczenia.