20 września w MBP w Dziwnowie odbyło się spotkanie Autorskie z Panem Markiem Koprowskim.

20 września w MBP w Dziwnowie odbyło się spotkanie Autorskie z Panem Markiem Koprowskim, niestrudzonym tropicielem śladów polskości na dawnych kresach.
Pan Marek Koprowski zajmuje się pisaniem o „Wschodzie” i o losach Polaków tam zamieszkujących.
Książki powstają na podstawie osobistych relacji żyjących ludzi , źródeł ukraińskich i archiwalnych. Będąc korespondentem gazety zwiedził Azję i Syberię, plonem tych wypraw jest książka pt.:
”Za Bajkałem”.
Zwiedzając Wołyń, poznawał oczywiście jego historię co zaowocowało powstaniem 13 książek o Wołyniu, i to w nich właśnie Pan Marek pokazuje, w jak straszliwy i okrutny sposób Ukraińcy zadawali śmierć Polakom, zachowywali się jak dzicz.
Ukraińcy spędzali całą wieś ukraińską, aby brała udział w mordach na Polakach, okradali domostwa, dzieciom kazano podpalać domy.
Mordy odbywały się publicznie, co miało na celu – pokazanie co grozi za pomoc Polakom. Mieszkańcy wsi zaczęli więc uciekać do miast, gdzie byli przyjmowani przez Niemców i jechali na roboty w głąb Rzeszy.
Zaczęły działać oddziały polskie min.: „Przebraże”, a wkroczenie sowietów było dla Polaków wybawieniem, Ci mieli możliwość wyjeżdżali za Bug.
W 1944 roku oddziały UPA przeszły na ziemie tarnopolskie i tam mordowali ludność. Większość Polaków z tych terenów opuściła te tereny w obawie o swoje życie.
Obecnie mieszkający Polacy na Ukrainie, a jest ich kilka tysięcy, to, przybyli w późniejszym czasie i nie są rdzennymi mieszkańcami.
W czasie spotkania Pan Marek chętnie opowiadał o domach które tam Polacy budują, często z pomocą całej przyjaznej obecnie wsi, o klimacie i zwyczajach ludzi tam mieszkających.
Uczestnicy spotkania chętnie zadawali pytania i byli bardzo zdziwieni że nie wiadomo kiedy w tak szybko minął czas.
Było to miłe i ciekawe spotkani, zakupione książki „Akcja Wisła” i „Mord na Wołyniu” są dostępne w naszej Bibliotece w Dziwnowie i w Dziwnówku.
Zachęcamy do lektury.