Na kolejnym Siódmym już albo dopiero – Spotkaniu Autorskim 3 sierpnia 2017 roku – nasz wielki przyjaciel Tomasz Raczek poruszył wiele ciekawych tematów, jednym z nich była „Kinematorapia”.
Jest to świetny sposób dla poradzenia sobie ze swoimi uświadomionymi i nieuświadomionymi problemami, kłopotami, niemożnościami, takimi blokadami, powodującymi np. że czegoś nie możemy załatwić. Czegoś na czym zależy nam od lat. I to coś wisi w powietrzu, że to trzeba powiedzieć, załatwić, rozwiązać. Ale nie wiadomo jak się za to zabrać, kiedy będzie ten właściwy moment? Od czego zacząć i nie wiadomo jak to się skończy.
A przy okazji filmu można by trochę spróbować, trochę się temu przyjrzeć trochę potrenować, poćwiczyć samemu, trochę tez sprawdzić reakcję – osób bliskich na których nam zależy. Jak oni w tej dziedzinie ustawiają się, można tez lepiej przygotować się do takiej sytuacji.
Za pomocą filmu można sobie zrobić nie tylko przyjemność, nie tylko rozrywkę – nie tylko przeżycia artystyczne, ale po prostu poprawić życie i o tym jest właśnie książka Pana Tomasza Raczka „Kinopasana” . a ponieważ autor nie jest zawodowym psychologiem, ani naukowcem to książka jest napisana językiem jak najbardziej dostępnym dla każdego czytelnika. Jest napisana językiem felietonowym, pełnym anegdot – wszystko jest pokazane na przykładach i anegdotach.
Słowo kinopasana autor wymyślił sam, trochę nawiązał tutaj do medytacji, próbował powiązać elementy medytacji do myślenia o kinie. Taka medytacja, jedna z najstarszych liczy sobie 2500 lat i nie jest powiązana z żadną religią tzn. „di passana”, w starożytnym języku Indii (palijskim). Inaczej mówiąc widzieć rzeczy takimi jakie są. Co w języku autora oznacza „ dzięki filmom, widzieć rzeczy takimi jakimi są”.
„Di pasana” jest bardzo dobra medytacją, ponad religijną, nie związana z żadnym kultem i wyznaniem, jak twierdzi pan Tomasz bardzo neutralną, który sam doświadczył dobrych stron medytowania. W znajdowaniu harmonii i uspokojenia, w umiejętności spokojnego patrzenia w przyszłość bez wpadania w panikę, agresję, złość, w konflikty i wie z doświadczenia, że to naprawdę działa i na pewno poprawia życie.
Kolejna, omawiana książka autorstwa naszego Bohatera Spotkania -„Kultowe rozmowy”, jest zapisem najlepszych programów telewizyjnych, które Pan Tomasz robił w telewizji TVP3 prze trzy lata i nazywały się właśnie „Kultowe rozmowy”. Program ten robił z Kasią Marcysiak, dziennikarką, która po zakończeniu emisji już nie istniejącego programu, wyjechała do Indii – wyszła za mąż za hinduskiego reżysera teatralnego i teraz mieszka Delhi.
W tym programie wywiady dziennikarze – Pani Kasia i Pan Tomasz prowadzili na przemian, i do książki wybrali te wywiady, które wydawały im się najciekawsze z wybitnymi kobietami – które trafiły do programu. I tam były – np. Jadwiga Barańska z „Nocy i dni”, Joanna Bator i Katarzyna Bodnar, Sylwia Hutnik, Maria Czubaszek, Małgorzata Halber,
I 80 letnia DJ Wika najstarsza DJ w Polsce i może nie tylko.
Fajna, równa dziewczyna – kiedyś organizowała dyskoteki dla starszych, teraz dla starszych i dla młodszych – buduje pomysł między nimi. Jak się okazało DJ Wika zanim poszła na emeryturę była jak myślicie kim? Nawet Pana Tomka zszokowało gdy dowiedział się, że Pani Wika była dyrektorem więzienia – jako młoda osoba była pedagogiem z zakładzie poprawczym dla młodzieży. Bardzo lubianym, ale chyba dla tego, że nie dawała sobą pogrywać młodocianym przestępcom.
Miała super wyniki bo duża część wróciła na dobra drogę i już nigdy nie oglądała krat z niewłaściwej strony.
Mamy w tej książce Kajah i Olgę Lipińską, Jest Helena Norowicz – najstarsza modelka w Polsce, jest bardzo piękna i była aktorką. Jest wywiad z Rena Rolska, Zdzisławą Sośnicką, Joanną Szczepkowską, Izą Trojanowską, Martyną Wojciechowską, i jest tez rozmowa przeprowadzona na zasadzie eksperymentu – rozmowa z Mamą Tomasza Raczka. Mama nie jest artystką, jest emerytowaną lekarką – pediatrą, ma 90 lat. Miała bardzo ciekawe życie, opowiadała co się działo przed wojna i po niej i miała tyle ciekawych opowieści, że przyjaciel Pana Tomka – Marcin zasugerował, że skoro zna tyle ciekawych opowieści powinna być zaproszona do programu. W pierwszej wersji by uniknąć nepotyzmu Pan Tomasz chciał odrzucić ten pomysł, ale po wielu skargach rożnych osób, że w sumie nie mieli okazji, żeby porozmawiać ze swymi rodzicami tak wolno i spokojnie żeby się wielu rzeczy dowiedzieć. Zawsze to jest tak szybko – szybko bo nie ma czasu, z wieloma przerywaniami „ daj spokój – ty znowu z tymi swoimi opowieściami”…
I potem autor nie raz jeszcze słyszał „Boże jak żałuje, że nie zapytałem mamy czy taty… a teraz już ich nie ma, żeby ich zapytać”. Autor sam zresztą tak o ojcu myśli.
Podjął więc decyzję, że jednak zrobi taki program, żeby pokazać jak taka rozmowa może wyglądać jak może być ciekawa. Pokazać, że to nie jest takie trudne, a po drugie zachęcić innych do rozmów z rodzicami, dziadkami. Mama wystąpiła po raz pierwszy w TV, mając 90 lat, jak stwierdziła nie bala się swojego występu. Była wspaniała i dowcipna, niejednokrotnie skradła panu Tomaszowi płente – nawet na końcu gdy opowiadała o porodzie i zakończyła i urodziłeś się Ty – a to w planach Pana Raczka było podziękowanie mamie za wspaniały występ i zdradzenie tożsamości rozmówczyni.– no nie zdążył. Ale wszyscy byli zachwyceni programem, był nawet powtarzany. Pan Tomasz pojechał więc odwiedzić Mamę i jej pogratulować – że wszyscy byli pod jej wrażeniem, że wystąpiła jak zawodowiec. Ale Mama nie cieszyła się pochwałami tylko była coraz bardziej zła, gdy ja zapytał co ty Mamuś jesteś zła? Na co Mama odpowiada: ja to nie rozumie tych wszystkich zachwytów bo oni myśleli, że Ty tak dobrze wypadasz niby z jakiego powodu?
Ten wątek jest również w książce „Kultowe rozmowy” o tym jak mama ukradła Panu Tomkowi show .
Pan Tomasz żałuje, że nie ma już programu „kultowe rozmowy” bo w ramach „dobrej zmiany” Pan Tomasz Raczek już nie występuje w telewizji publicznej, ten program zamknięto on był w TV polskiej w trójce, i tłumaczono, że nowa dyrekcja zmieniła profil stacji, a ten program nie mieści się w profilu. Ale Pan Tomasz nadal robi programy z Olgą Lipińską w TVP Rozrywka, nakręcono już 25 odcinków i jest potrzeba na więcej, dużo więcej.
Spotkanie było bardzo udane, przyszło wielu wielbicieli Pana Tomka, wielu dzwoniło z ubolewaniem, że nie mogą przyjść ale następnym razem na pewno, wielu specjalnie przyjeżdża w pierwszej połowie sierpnia bo wtedy On zawsze jest.
Poruszono mnóstwo jeszcze innych tematów poświęconych twórczości pisarskiej Tomasza Raczka, Marcina Szczygielskiego – omówiono najnowsza książkę Pana Marcina „..” i jeden egzemplarz został podarowany i jest dostępny w naszej bibliotece w Dziwnowie. Rozmawialiśmy na temat twórczości telewizyjnej, krytyki filmowej, programów o tematyce filmowej i kulturalnej.
Niech żałuje kto nie był i być może zechce wpaść do MBP w Dziwnowie za rok, już na Ósme Spotkanie Autorskie w sezonie letnim z Panem Tomkiem – bo chyba od Dziwnowa rozpoczęły się spotkania w bibliotekach Pana Tomasza Raczka. I stąd sentyment do tych spotkań i ich klimatów. I jak zawsze będzie można posłuchać, porozmawiać, kupić książkę w promocyjnej cenie – i to z bezcennym autografem Mistrza.
No to do zobaczenia w 2018, bo w Dziwnowie nie ma sierpnia bez Pana Tomka .