18 maja 2017 roku serdecznie zapraszamy na Spotkanie z Panią Cecylią Judek na temat „Konrad KORZENIOWSKI”.

Cecylia Judek urodziła się 1 października 1952 roku w Łobzie. W 1971 roku ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Resku i rozpoczęła studia na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku filologia polska. Po ukończeniu nauki w 1976 roku rozpoczęła pracę w Redakcji Wydawnictw Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W tym czasie współpracowała z prof. Jerzym Topolskim w zakresie spraw wydawniczych Oddziału PAN w Poznaniu. W 1978 roku przeniosła się do Szczecina gdzie podjęła pracę w Komisji Kultury ZW ZSMP[1]. Zajmowała się tu kulturą młodzieżową. Organizowała wystawy plastyków wiejskich, spotkania teatralne i obozy filmowe. Przy jej udziale organizowano współzawodnictwo na „najlepszy punkt biblioteczny na wsi”.
Od 1 września 1981 związała swoje zawodowe życie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie (obecnie Książnica Pomorska). Początkowo na stanowisku kierownika Oddziału Pomorzoznawczego, a następnie od 1984 roku kierownika Oddziału Rękopisów – Muzeum Literackiego Działu Zbiorów Specjalnych. Z tym oddziałem biblioteki związana była do lipca 2002 roku kiedy to powierzono jej kierownictwo Działu Zbiorów Specjalnych. Pięć lat później została sekretarzem naukowym Książnicy Pomorskiej i sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego.
W 1985 roku ukończyła studia podyplomowe z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na uniwersytecie w Poznaniu. W kolejnych latach otrzymała stopień kustosza, a następnie starszego kustosza służby bibliotecznej.
Od szeregu lat Cecylia Judek prowadzi działalność dydaktyczną. W latach 1985-2001 pracowała jako nauczyciel kontraktowy na szczecińskiej filii Zaocznego Pomaturalnego Studium Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy w Warszawie (obecnie: Centrum Edukacji Bibliotekarskiej, Informacyjnej i Dokumentacyjnej), wykładając przedmiot „Literatura piękna”. W latach 2007-2009 prowadziła zajęcia z przedmiotu „Ochrona dziedzictwa kulturowego w bibliotekach”, a w latach 2011-2015 z przedmiotu „Zbiory specjalne w bibliotekach polskich” na studiach podyplomowych z zakresu bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim.
Cecylia Judek jest współorganizatorką wielu wystaw, konferencji i spotkań literackich odbywających się w Książnicy Pomorskiej. Współpracuje ze środowiskami kulturalnymi i naukowymi regionu. Pozyskuje do zbiorów biblioteki cenne archiwa rodzinne i spuścizny literackie. Dzięki jej zabiegom Książnica Pomorska wzbogaciła sie o listy Marii Dąbrowskiej, Jerzego Giedroycia, Wisławy Szymborskiej, a także rękopisy utworów Tadeusza Parnickiego, Andrzeja Kuśniewicza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i in. Trafiło tu również archiwum Leonarda Borkowicza, pierwszego wojewody szczecińskiego. Współpraca ze Szczecińskim Towarzystwem Kultury zaowocowała pozyskaniem ponad 700 pamiętników i wspomnień, będących plonem konkursu “Dzieje szczecińskich rodzin w XX i XXI wieku.
Zorganizowała także cykle konferencji i sympozjów naukowych i popularnonaukowych: “Kultura umysłowa a tożsamość narodowa i europejska” (wspólnie z Archiwum Archidiecezjalnym), “Ludzie książki Pomorza Zachodniego”. Warto także wspomnieć, że jest inicjatorką Wewnętrznej Akademii Bibliotecznej (WAB) – platformy wymiany informacji i doświadczeń bibliotekarzy oraz ludzi związanych z kulturą miasta i regionu.
Cecylia Judek jest niestrudzoną popularyzatorką czytelnictwa i literatury. Wygłasza prelekcje w murach Książnicy Pomorskiej, w bibliotekach regionu oraz w środowiskach seniorów.
Od początku swojej pracy w bibliotece jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W roku 2005 została wybrana przewodniczącą Zachodniopomorskiego Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Funkcję tę sprawuje z powodzeniem trzecią kadencję.
ODZNACZENIA:
• 1989 – Brązowy Krzyż Zasługi
• 1995 – Zasłużony Działacz Kultury
• 2002 – Złoty Krzyż Zasługi
• 2005 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
• 2005 – Złota Odznaka Gryfa Zachodniopomorskiego
• 2007 – Medal SBP „W uznaniu zasług”
• 2009 – Odznaka Honorowa SBP
Cecylia Judek jest autorką ponad 150 artykułów w czasopismach i wydawnictwach zbiorowych. Od 1989 roku zasiada w kolegium redakcyjnym kwartalnika Bibliotekarz Zachodniopomorski. Od ok. 1995 roku współpracowała z periodykiem kulturalno-literackim „Pogranicza” (czasopismo istniało do 2012 r.). Jej artykuły ukazały się także na łamach „Bibliotekarza”, „Pomeranii”, „Rozmaitości Wileńskich” czy „Słowa Żydowskiego” i in.

Serdecznie zapraszamy na Spotkanie .