Prokuratura Okręgowa w Szczecinie wszczęła śledztwo w sprawie przypadków samookaleczenia się osób biorących udział w grze internetowej „Niebieski wieloryb”. Jak informują śledczy, chodzi o trzech uczniów jednej ze szkół w województwie zachodniopomorskim. Zawiadomienie w tej sprawie złożył dyrektor placówki.
Internetowy „hejt” przyczyną samobójstwa 13-latki? Drugi uczeń próbował targnąć się na życie
Gra pochodzi z Rosji i rozprzestrzenia się poprzez media społecznościowe i internetowe komunikatory. Osoba rozpoczynająca zabawę dostaje do wykonania zadania od tzw. mentora grupy. Polegają one między innymi na cięciu się żyletką czy zerwaniu kontaktu ze znajomymi, a ostatecznie – na dokonaniu samobójstwa.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prok. Małgorzata Wojciechowicz wyjaśnia, że osoba pełniąca rolę mentora popełnia przestępstwo namawiania człowieka do targnięcia się na własne życie, za co grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Prokuratura Okręgowa w Szczecinie przekazała również informację do Kuratorium Oświaty w Szczecinie o niebezpiecznej grze i jej konsekwencjach. – Zwróciliśmy się do Kuratorium Oświaty w Szczecinie z prośbą o przekazania informacji do wszystkich placówek oświatowych o zagrożeniach, jakie płyną z tzw. gry „Niebieski wieloryb” – powiedziała prok. Wojciechowicz. Jak dodała, także policja podjęła w tej sprawie działania o charakterze profilaktycznym.
„Niebieski wieloryb” zabija dzieci w Rosji. Fala tajemniczych samobójstw
„Planujemy cykl rozmów z pedagogami”
Rzecznik zachodniopomorskiej policji Przemysław Kimon potwierdził, że do wszystkich komendantów została wysłana informacja dotycząca tej „gry”. – Planujemy cykl rozmów z pedagogami i psychologami ze szkół oraz ośrodków szkolno-wychowawczych na terenie całego Pomorza Zachodniego. Organizowane będą także spotkania z rodzicami uczniów na temat zagrożeń płynących z gier internetowych – dodał.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik pytany o sprawę w piątek w TVP Info powiedział, że „gra jest niebezpieczną manipulacją w stosunku do dzieci”. – Prokuratura zajmie się tą sprawą, będzie to badane od strony złamania przepisów karnych. (…) Trzeba to sprawdzić, gdyż jest to niebezpieczne – dodał.
#wieszwiecej | Polub nas
Groźny mit
Jak czytamy na stronie mitologiawspółczesna.pl, historia „Niebieskiego wieloryba” zaczęła się od artykułu Galiny Mursaliewy w dzienniku „Nowaja Gazieta”. Tekst ukazał się w maju 2016 r. Artykuł opisywał śledztwo ws. śmierci dwóch nastolatek, łącząc je jednocześnie ze śmiercią 130 dzieci.
Artykuł podchwyciły inne media. 16 lutego 2017 r. opublikowano kolejny tekst autorki. Temat został jeszcze trochę podkręcony. Zjawisko urosło w nim do skali globalnej. Temat po raz kolejny podchwyciły media: rosyjskie i zagraniczne. O zjawisku informowały prawie wszystkie ważniejsze portale.
Dziennikarskie śledztwo
Jaki informuje portal „Focus”, dziennikarze radia RFE/RL przeprowadzili śledztwo próbując dowiedzieć się, kto stoi za ideą gry. Udało im się nawet skontaktować z tzw. mentorami. Kontakt szybko się urywał, a konta znikały z portali społecznościowych. Jak podkreśla „Focus”, „nie udowodniono ani jednego przypadku bezpośredniej inspiracji do samobójstwa „Niebieskim wielorybem”. Medialną panikę wokół gry wykorzystują przestępcy, którzy pod pozorem zadań mogą wyłudzać wrażliwe dane lub infekować komputery złośliwym oprogramowaniem.
„Focus” podkreśla, że alarmującej liczby samobójstw wśród nastolatków nie można zwalać na tajemniczą modę, a medialna panika na temat internetowego fenomenu może doprowadzić do tragedii. Tym razem w realu. Wśród młodzieży zawsze znajdą się chętni, gotowi wziąć na siebie rolę „mentora” oraz zagubieni nastolatkowie podatni na manipulację.
TVP Info, IAR, focus.pl, mitologiawspolczesna.pl
Tagi: Szczecin, niebieski wieloryb, internet, gra, samobójstwa, samookaleczenia
Wybrane dla Ciebie
Dwulatka w ciężkim stanie. Matka i konkubent podejrzewani o…
.
Sponsorowane
5 języków w małym palcu już po 2 tygodniach! Przekonaj się s…
.
Państwowa Służba Ochrony zamiast BOR-u. Jest gotowy projekt…
.
Sąd utrzymał kary za zbrodnię w Rakowiskach. Starczy 25 lat…
.
.
Nextclick
Najnowsze / Najpopularniejsze