Ósmy dzień Ferii w Bibliotece – 22.02.2017 –środa- pogoda okropna leje i wieje, a my dzisiaj mamy ambitne plany – spacer nad Martwą Dziwnę, poznać i podziwiać nasze piękne tereny i to z naszym lokalnym przewodnikiem, przyrodnikiem panem Władysławem Kowalskim.
Postanowiliśmy przeczekać kapryśna pogodę i oglądaliśmy filmy przyrodnicze, które przyniósł dla nas Pan Władysław – „Dzika Polska”, które nakręcili znajomi Pana Władysława.
Pracowaliśmy także nad naszymi pracami konkursowymi.
Około południa złapaliśmy dobry moment, silny wiatr, ale w tym momencie nie padało i całą 24 osobowa grupą plus opiekunowie udaliśmy się w zachodnią część Dziwnowa. Doszliśmy nad martwą Dziwnę i tam nas dopadła wichura z deszczem. Ale było super – rozpaliliśmy, a właściwie Pani Ula grilla i piekliśmy smaczne kiełbaski. Normalnie to w takich warunkach nikt by nas nie zmusił, ale warto było – no i po godzinie wyszło do nas cudowne słońce.
A widoki te w niepogodę i w pogodę do pozazdroszczenia.
Sama Martwa Dziwna to cud, niektórzy, a właściwie większość z nas mieszka tu całe życie, a nigdy tu nie byliśmy.
Jezioro Martwa Dziwna
Jezioro Martwa Dziwna (dawne naturalne ujście rzeki Dziwny – obecnie ślepe jezioro) leży na szlaku przelotowym ptaków. Występują tu zarówno gatunki ptaków stale gnieżdżących się jak i ptaki zalatujące w okresie wiosny i jesieni.
Niegdyś było to ujście rzeki Dziwny, które w sposób naturalny ulegało wypłyceniu. Dlatego w 1900 roku przekopano nowy kanał, a stare ujście zasypano, czego efektem jest powstanie tego podłużnego jeziora.
Wzdłuż zachodniego brzegu jeziora biegnie leśny szlak rowerowy i pieszy, łączący Dziwnów z Międzywodziem.
Jezioro Martwa Dziwna posiada status użytku ekologicznego.
No to zapraszamy do Dziwnowa i polecamy nasze walory do podziwiania a jest co podziwiać w naszej Gminie.