Wszystko o baśniach- 16 listopada 2016 – zażądały Gumisie w MBP w Dziwnowie :)

„Wszystko o baśniach” taki był temat lekcji bibliotecznej dla grupy „GUMISIE” , które przybyły do naszej biblioteki 16 listopada 2016 roku. Po przywitaniu Pań – Madzi, Tereski i Anity – oraz dzieci Pani Madzia została poproszona o wylosowanie rekwizytów , które miały być odniesieniem do bajek .
I tak :
CZERWONY KAPELUSZ – CZERWONY KAPTUREK
OSIOŁEK – KUBUŚ PUCHATEK
GROCH – KSIĘŻNICZKA NA ZIARNKU GROCHU
LUSTRO – KRÓLOWA ŚNIEGU
ZAPAŁKI – DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI
RYBA – O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE

Znajomość wszystkich bajek przez dzieci była zdumiewająca. Kolejnym zadaniem było ułożenie puzzli z ilustracjami z bajek, a następnie odgadywanie tytułów bajek z ciągu nazw przedmiotów charakterystycznych dla danego utworu .
Zestaw I : młynarczyk, zwierzę , ogon, wąsy , buty, spryt
Zestaw II : siostrzyczka, brat, las, Baba Jaga, chatka, pierniki
Zestaw III : macocha, złe siostry, dużo pracy, bal, książę, pantofelek
Zestaw IV : miód, Krzyś, Prosiaczek, Tygrysek, Kłapouchy, Królik.
W kolejnej konkurencji uczestnicy starali się jak najszybciej oddzielić groch od kasztanów – podobnie jak „Kopciuszek” oddzielał groch od soczewicy , a później dzieci słuchały fragmentów bajek i starały się rozpoznać ich tytuły – po słyszanym fragmencie, i tutaj również zaskakiwały nas świetną znajomością bajek. Na zakończenie spotkania Pani Wiesia przedstawiła dzieciom ( teatr kamishibai) i przeczytała baśń pod tytułem „ Legenda skarbnika” . I to był miły zakończeniowy akcent naszego wspólnego podróżowania po Królestwie Baśni.