Dzieci z Gostynia w Dziwnowie w Bibliotece – 27.09.2016.

W dniu 27 września powitałyśmy w naszej bibliotece sympatyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Brzechwy z Gostynia. Grupa – nieliczna, ale bardzo sympatyczna – dzieci z klasy II , były zainteresowane i ciekawe dosłownie wszystkiego – jak wygląda i funkcjonuje biblioteka w Dziwnowie, o czym są te wszystkie książki i dlaczego jest ich aż tak dużo. A te wszystkie kolorowe plansze i zdjęcia – do czego służą, dlaczego w bibliotece są gry, zabawki i takie fajne pluszaki? A czemu tu są komputery i inne różne ciekawe urządzenia i kto z nich korzysta?
Na mnóstwo pytań oczywiście Panie bibliotekarki odpowiedziały bezpośrednio, ale na część odpowiadały pytaniami -wciągając naszych gości w dyskusję – która przekształciła się w niezła zabawę, np.: Co to jest biblioteka, co oznacza zapisanie się do biblioteki i czy dzieci wiedzą jak się zachowywać np. w czytelni ?. Oczywiście dzieci wiedziały – a forma quizowa lekcji bardzo im odpowiadała.
Na zadaną zagadkę – Kto na półkach książek ma bez liku i dba o książki i czytelników, dzieci odpowiedziały – Bibliotekarz.
Dzieci zwiedziły całą bibliotekę zapoznając się z poszczególnymi działami , czyli : Oddziałem dla Dzieci, Wypożyczalnią dla Dorosłych i Czytelnią.
Słowo Biblioteka kojarzyło się dzieciom z książką , czytaniem, rozwojem, wyobraźnią, przygodą, radością, odkrywaniem tajemnic, informacją i uczeniem się.
Czytanka pt.: tytułem „Pan Bibliofil” Małgorzaty Strzałkowskiej została wysłuchana z wielkim zainteresowaniem, a słowo Biały Kruk zostało przez Panią Wiolę Wilczyńską- Zięba zadane do wyjaśnienia jako zadanie domowe.
Zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci zostały odgadnięte bezbłędnie, np.: Do domu niedźwiadków weszła niespodzianie i bez zapytania zjadła im śniadanie , lub Bajkowe panienki , nie lubią sukienki , wolą rybi ogon i z nim pływać mogą. Na stole leżały bajeczki , uczniowie zapoznali się z tytułami i ilustracjami książek , a następnie przystąpili do rozwiązania krzyżówki , której hasło brzmiało – Baśnie.
Wizyta w bibliotece została zakończona zabawą ruchową związaną z książką. Było to miłe i sympatyczne spotkanie i życzeniem dzieci było to – że chciałyby już jutro znów przyjechać do nas. Zaprosiłyśmy więc naszych miłych Gości do nas ponownie i my też zostałyśmy zaproszone do Gostynia i na pewno z zaproszenia skorzystamy.