Nie bylo by sezonu bez Pana Tomka Raczka – w tym roku Spotkanie nosi tytuł:
I tak dla przypomnienia –
Tomasz Raczek (ur. 15 czerwca 1957 w Warszawie) – polski krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego), autor programów telewizyjnych (TVP1, TVP2, Canal+, Kino Polska, nFilm HD, nFilm HD 2) i radiowych (Polskie Radio, Tok FM, RMF FM, Radio Klasyka). Od września 2012 do czerwca 2013 ostatni redaktor naczelny miesięcznika „Film”.
Laureat Wiktora 1986 oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.
Absolwent XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie[1].
Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (1981), pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji. Publikował na łamach „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Teatru”, „Kina”, „Cinema”, „The European”, „Wprost”, „Kina Domowego”.
W III RP stał się rozpoznawalny dzięki cyklowi telewizyjnemu „Perły z lamusa” emitowanemu w latach 1990-2000, w którym wraz z Zygmuntem Kałużyńskim recenzował najbardziej znane dzieła kinematografii.
W 1991 redagował ukazujące się w Sopocie czasopismo „Pawie Oko: satellite TV Europe”. W 1992 stworzył od podstaw polską edycję „Playboya” i został jego pierwszym redaktorem naczelnym. W 1999 jako redaktor naczelny miesięcznika „Voyage” stworzył jego nową formułę, a w 2001 jako dyrektor programowy wydawnictwa Gruner+Jahr Polska wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik „Gala”. Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zespołu Filmowego „Oko”, wicedyrektorem TVP2, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, a także zawodowym oficerem rozrywkowym na TS/S „Stefan Batory”[2]. W 2002 założył własne wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy Latarnik (noszący od 2005 imię Zygmunta Kałużyńskiego).
W roku 2009 stworzył dwa telewizyjne kanały filmowe premium nFilm HD i nFilm HD2 oraz radio cyfrowe z muzyką filmową na platformie n, których był dyrektorem do stycznia 2011. Prowadził tam programy Perły i wieprze, Hot Spot, Bilet do kina, Idę do kina z….
Jest współtwórcą (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – LOŻA MM.
Od września 2011 do czerwca 2015 prowadzi nadawany w soboty w TVP1 Weekendowy Magazyn Filmowy. Nagroda Państwowego Instytutu Sztuki Flmowej.
Od września 2012 do czerwca 2013 roku był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film”.
Od października 2012 prowadzi w Tok FM audycję Szczerotok.
Od września 2013 prowadzi w TVP3 Kultowe rozmowy.