Życie w kropli wody – spotkanie w Dziwnówku

Życie w kropli wody  –  spotkanie w Dziwnówku

Pokrywa ponad 75 % powierzchni Ziemi i prawie tyle samo znajduje się jej w ciele człowieka. Bez niej życie na Ziemi po prostu nie istniałoby. O czym mowa? Oczywiście o wodzie. Podczas kolejnego mikroskopowego spotkania w bibliotece dzieci mogły zobaczyć, co kryje się w kropli wody.

W pierwszej części warsztatów Pan Rafał pomógł dzieciom wykonać preparaty. Niektórzy mali przyrodnicy już samodzielnie próbowali zmierzyć się z tym zadaniem. Wśród badanych preparatów znalazły się: woda z cieśniny, woda z kanału, woda morska oraz tzw. „kranówka”. W każdym z badanych preparatów uczestnicy zajęć mogli zaobserwować różne mikroorganizmy, niewidoczne gołym okiem, np.: glony, okrzemki, ale też i piasek. Obserwowane preparaty miały różne kształty. Przykładowo glony posiadały kształt igły, natomiast piasek miał formę kamyczków. Do swoich obserwacji młodzi badacze użyli dwóch rodzajów szkiełek: podstawowego oraz nakrywkowego. Widać, że dzieci bardzo zaangażowały się w prowadzenie obserwacji pod mikroskopem, jeden z uczestników spotkania wykonał nawet opisy preparatów w języku angielskim.
To było bardzo udane spotkanie, nie tylko pod względem edukacyjnym. Dzieci, oprócz obserwacji życia w małej kropli wody, miło spędziły sobotnie (23 kwietnia) popołudnie w bibliotece.
Zakończenie spotkania to tradycyjnie już słodki poczęstunek, tym razem z nieco zdrowszym dodatkiem w postaci jabłuszek oraz kolorowanka dla dzieci, oczywiście dotycząca życia w wodzie.

Bibliotekarz w Dziwnówku – W.B. Wąsowicz