Szkiełkiem i okiem w bibliotece w Dziwnówku

W słoneczne marcowe sobotnie popołudnie (19 marca), gościnne progi biblioteki w Dziwnówku zgromadziły kilkoro dzieci ciekawych zasad działania niezwykłego urządzenia, jakim jest mikroskop. Spotkanie poprowadził Pan od przyrody, Rafał Gutowski, radny Rady Gminy Dziwnów i jednocześnie mieszkaniec Dziwnówka. Uczestnicy zajęć najpierw z ogromnym zainteresowaniem oglądali urządzenie, a następnie przez okular mikroskopu obserwowali takie okazy, jak: komórkę cebuli, oliwnika srebrzystego, czy też aparat gębowy komara a dokładniej komarzycy. Prowadzący przybliżył dzieciom budowę mikroskopu, zdradził czym jest śruba mikrometryczna, śruba makrometryczna i źródło światła. Opowiedział też, jak działa lupa. Po prawie 1,5 godzinnej wyprawie do świata biologii, dzieci w radosnych nastrojach opuściły bibliotekę.
Spotkanie to było nie tylko niezwykle interesujące, ale miało również wielki walor edukacyjny. Ponadto przyczyniło się do pokazania dzieciom biblioteki jako „trzeciego miejsca” (poza domem i szkołą), do którego można przyjść i miło spędzić czas. Przestrzeni, która z założenia nie wywiera presji, nie kojarzy się z przymusem, jest miejscem, w którym po prostu chce się być. Ukoronowaniem spotkania było przepyszne ciasto – dzieło Pani Sołtys, Justyny Hołdyńskiej. Oby więcej takich spotkań w bibliotece!

W.B.Wąsowicz – Bibliotekarz w Dziwnówku