Dzień dobry , Serdecznie zapraszamy na nasze szkolenia w ramach PROGRAMU BLISKO W którym Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie bierze udział.

Najbliższe szkolenia odbędą się w poniedziałek 17 czerwca:1.)Godzina 10.00 DIAGNOZA LOKALNA i MAPOWANIE ZASOBÓWszkolenie dla bibliotekarzy, instytucji kultury i innych Instytucji.– poprowadzi Katarzyna Kaszuba – socjolog, trener i praktyk Kaizen.BLISKO KULTURY, BLISKO NAS, BIBLIOTEKA17.06.2024, godz. 10:00Miejska Biblioteka Publiczna w Dziwnowie, ul. Mickiewicza 27ADIAGNOZA LOKALNA i MAPOWANIE ZASOBÓWszkolenie dla bibliotekarzyInstytucje kultury, w tym biblioteki działające w Polsce, borykają się z różnego rodzaju problemami organizacyjnymi i rozwojowymi, Ich specyfika zależna jest od miejsca, w jakim znajduje się dana instytucja, osób jakie daną instytucję tworzą i środowiska lokalnego. Dlatego każda biblioteka posiada swój unikalny potencjał.Celem spotkania będzie zaprezentowanie możliwości jakie daje mapowanie zasobów biblioteki dla jej celów rozwojowych. W ramach warsztatów zapoznamy się z “mapą drogową zasobów”, która będzie nawigować nas po obszarach, które zostaną poddane analizie. Zaprezentowane będą wskazówki do tego, jak planować pracę nad tworzeniem mapy oraz w jaki sposób analizować zgromadzone na niej dane i informacje, w sposób najbardziej odpowiadający potrzebom instytucji.Czym jest mapowanie zasobów instytucji?Mapowanie zasobów to proces zbierania, gromadzenia i analizowania informacji dotyczących zasobów lokalnych oraz instytucjonalnych, powiązań między nimi i wzorców korzystania z tych zasobów przez określone społeczności. Międzynarodowa organizacja UNESCO opisuje proces „mapowania kultury” jako identyfikację wszystkich zaangażowanych podmiotów albo tych, które potencjalnie mogą być zaangażowane w kulturę, określenie ichpotrzeb i trendów kształtujących sposoby interakcji między nimi w celu bardziej efektywnego wykorzystania istniejących zasobów.Katarzyna Kaszuba – socjolog, trener i praktyk Kaizen, doradca ds. strategii rozwojowych, zarządzania ryzykiem, wykłada na wyższej uczelni na kierunku zarządzanie. Pracowała w instytucjach publicznych, samorządowych, współpracuje z biznesem i sektorem pozarządowym. Przez 5 lat z sukcesami kierowała instytucją kultury, prowadziła szkolenia dla kadr kultury w zakresie konwersji cyfrowej, mapowania zasobów i diagnozy lokalnej.2.) Godzina 15.00 DOTACJE i KONKURSY DLA INSTYTUCJI KULTURYszkolenie dla pracowników bibliotek, instytucji kultury i innych Instytucji.+-poprowadzi -Elżbieta Szymańska – polonistka i animatorka kultury, od 2014 roku związana z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie.DOTACJE i KONKURSY DLA INSTYTUCJI KULTURYszkolenie dla pracowników bibliotek i instytucji kulturyCelem spotkania jest zapoznanie z możliwymi i dostępnymi sposobami pozyskiwania środków finansowych przez instytucje kultury, w tym biblioteki, na realizację działań i projektów z zakresu edukacji kulturalnej i artystycznej. Podczas prezentacji zostaną przedstawione dostępne programy / konkursy ministerialne wraz z ich głównymi celami i kryteriami oceny. Uczestnicy szkolenia zapoznają się z wybranymi przykładami pozytywnie ocenionych wniosków konkursowych i dowiedzą się, w jaki sposób należy przygotować dobry projekt / wniosek do konkursu, tak aby zwiększyć jego szanse na dofinansowanie.Elżbieta Szymańska – polonistka i animatorka kultury, od 2014 roku związana z Mazowieckim Instytutem Kultury w Warszawie, w którym kieruje projektami literackimi współpracując z instytucjami w Polsce i za granicą. Autorka programów edukacji literackiej i językowej oraz festiwali literackich, m.in.: Festiwal Literacki ZNACZENIA, Festiwal sztuki kobiet PERSONA, Polsko-Czeska Wiosna Literatury i Międzynarodowy Festiwal Poezji “Maj nad Wilią”. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, m.in. w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych” (2015-2019) i BLISKO (2021-2023), Instytutu Adama Mickiewicza i MKiDN. Dyrektorka programowa 1. edycji Festiwalu “Szczebrzeszyn – Stolica Języka Polskiego” 2015, od 2021 dyrektorka programowa festiwalu Horyniec-Zdrój Art Festiwal i członkini rady programowej festiwalu kryminału Kryminalia Lubyckie na Roztoczu.Serdecznie zapraszamy na szkolenia – szczegóły zawarte są w załącznikach.Prosimy i potwierdzenie obecności i ilości Gości którzy przybędą.Jednocześnie przepraszamy za krótki termin do podjęcia decyzji.